Probleme succesorale

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
stefyx

Probleme succesorale

Post by stefyx » 10 Aug 2015, 13:23

Buna ziua, am si eu o problema de legata de succesiune si nu stiu sub ce forma sa o rezolv poate aici reusesc sa gasesc solutii cat mai scurte si exacte.Sunt mostenitoare pe o cota dintr-un imobil.Situatia mea se prezinta asfel : aceasta curte (500 m) a fost cumparata de strabunicii paterni (bunicii tatalui meu), inainte de casatoria bunicii mele paterne cu bunicul, strabunicii mei i-au vandut jumatate din curte adica 250 m.Strabunicii au avut 4 copii, 2 fete ( din care bunica mea -mama tatalui meu) si 2 baieti.Intre ei au avut ceva intelegeri verbale cum ar fi ca fetele sa ramana in aceea curte ,iar pe baieti i-au ajutat cu ce au putut ei.Dupa decesul strabunicilor pe cei 250m s-a dezbatut succesiune si au mostenit toti cei 4 copii.Un frate al bunicii mele a renuntat la succesiune ,iar celalalt a vandut cota lui surorii lor (nu bunica), care era casatorita .Sora bunicii nu a avut copii dupa ce a murit, la succesiunea ei au venit bunica cei doi frati si sotul pe partea cumparata de la frate.In acest punct s-a oprit actele acestui imobil, dar ei au facut verbal urmatoarele intelegeri dupa moartea sotului neavand neamuri sa ramana curte bunicilor mei, casa care si-o facuse sora bunicii sa o demoleze si fratele care ii vanduse partea sa, sa i a bunurile casei (geamuri,usi,tigla), iar fratele care a renuntat la succesiunea parintilor a renuntat si atunci dupa sora motivand ca nu are nevoie de nimic.Impozitele venite de pe urma lor le-au platit bunicii mei (timp de aproximativ 30-50 ani, impozite pe care le platesc eu in continuare in urma decesului lor si al tatalui).Stiu ca au decedat toti fratii bunicii inclusiv sotul surorii bunicii, dar nu s-a mai facut nici o succesiune pentru ca in curte a ramas doar bunica,bunicul ,tata si sora tatalui, curte pe care au si intretinut-o in toti acesti ani fara ca fratii ramasi pe atunci in viata sa plateasca nici un leu, nici macar impozitele cu care suntem la zi.
Cum reusesc sa intregesc aceasta curte legal ? Va rog daca ma puteti ajuta si exista o modalitate mai scurta la notariat sau in instanta prin proces cu mostenitorii celor 2 frati baieti ai bunicii mele ?Este o situatie greu intalnita si poate plictisitoare dar caut sa gasesc indrumare urgent.Multumesc anticipat tuturor celor care au ceva raspunsuri cu solutii.Doamne ajuta tuturor !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests