mostenire

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
fronescu

mostenire

Post by fronescu » 31 Jul 2015, 13:47

Buna ziua,
sotul meu a mostenit o casa ( de fapt fratii defunctului au cedat dreptul lor sotului meu ). Pe numele meu am un credit care nu este platit. Se poate executa silit aceasta casa daca inca nu s-a dezbatut succesiunea ?

dorinmedium

Re: mostenire

Post by dorinmedium » 04 Mar 2016, 20:31

fronescu wrote:Buna ziua,
sotul meu a mostenit o casa ( de fapt fratii defunctului au cedat dreptul lor sotului meu ). Pe numele meu am un credit care nu este platit. Se poate executa silit aceasta casa daca inca nu s-a dezbatut succesiunea ?


Potrivit art. 1560 alin. (1) noul Cod Civil, creditorul poate exercita pe cale oblică „drepturile şi acţiunile debitorului”. în ciuda acestei formulări generale, domeniul acţiunii oblice cunoaşte o serie de limitări. Astfel, dintr-un început, se impune precizarea că acţiunea oblică este un corolar al dreptului de gaj general, care poartă asupra patrimoniului debitorului. De aici decurge o importantă consecinţă: acţiunea oblică poate privi numai exercitarea drepturilor patrimoniale ale debitorului. Urmează că nu se pot exercita de către creditori drepturile şi acţiunile nepatrimoniale, cum sunt: drepturile părinteşti, acţiunea de divorţ, acţiunea în anularea căsătoriei etc.


Mai multe gasesti aici Detalii: http://legeaz.net/dictionar-juridic/actiune-oblica

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests