proprire salariu

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
alexG

proprire salariu

Post by alexG » 30 Jul 2015, 18:03

Bună seară, am primit în posta un ordin judecatoresc de executare silită pentru un credit care nu am mai reusit sa-l achit la timp, si mi s-a facut propire pe salariu , sunt foarte nedumerit deoarce am fost la banca la care am contul de salarii si in cont am minus suma pentru care mi s-a facut propirea, adică peste 14000 de lei ,as vrea să stiu dacă e legal si ce e de făcut în cazul asta din moment ce in acel cont mi se virează salariul lunar si din cate am citit conform art. 169 alin 4 din codul muncii atunci cand se popresc veniturile salariale retinerile nu pot fi mai mari decat jumătate din salariu net ... atunci cum se poate să am acea sumă mare minus în cont , ceea ce ar insemna că o să-mi retină toti bani care-mi vor fi virati de catre angajator ... Multumesc anticipat.

Felix

Re: proprire salariu

Post by Felix » 11 Aug 2015, 10:07

legal poate fi retinut din venitul salarial lunar 1/3, respective 1/2 doar daca se executa simultam mai multe credite! Alte sume incasate I cont, indifferent de sursa, se pot retine de catre banca integral! Tebuie sa vorbesti cu banca, respective sa faci dovada sa sumele incasate in cont sunt din salarii, iar banca poate elibera 2/3, sai 1/2 din aceste sume!

Leon Carmen

Re: proprire salariu

Post by Leon Carmen » 17 Aug 2015, 07:37

Contestatia la executare se formuleaza in termenul legal de 15 zile de la primirea somatiei.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests