Tulburare de posesie ?

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
plesea danut

Tulburare de posesie ?

Post by plesea danut » 05 Jul 2015, 08:16

Buna ziua, stimate doamne/domni
In anul 1994 am cumparat un teren si casa in Constanta. La acel moment, vecinul meu avea unul din peretii unei camere amplasate solitar (nu parte din imobil) pe terenul meu cu 0,80m. In momentul cumpararii, in acea camera locuia o femeie batrana, ruda cu vecinul meu. Cand am cumparat terenul, vecinul meu (care in acest moment este decedat) mi-a spus ca in acea camera locuieste cumnata dumnealui, ca este foarte in varsta, ca este tolerata de el in acea camera si daca eu ca nou proprietar, am pretentia sa retraga in perimertul dumnealui acel perete la care fac referire (implicit sa darame acea camera), el este pensionar si nu are bani sa reconstruiasca camera respectiva si se vede nevoit sa o "arunce" in strada pe respectiva batrana de 86 ani. Bineanteles ca am acceptat ca acea batrana sa locuiasca in continuare in respectiva camera. Dupa moartea respectivei doamne si a vecinului meu, terenul respectiv a fost luat prin mostenire de baiatul defunctului. Cand l-am rugat sa retraga peretele acelei camere in perimetrul dumnealui, in loc sa imi multumeasca pentru gestul meu de omenie fata de tatal si matusa lui, mi-a spus ca el nu are ce discuta si nu are de gand sa darame acel perete amplasat abuziv pe terenul meu. Mentionez ca in momentul de fata, din acea camera au mai ramas 3 pereti care folosesc ca si cotet pentru porumbei, peretii fiind construiti din chirpici (paianta). Eu i-am mai facut respectivului nou vecin o noua rugaminte prin corespondenta postala cu confirmare de primire <ca document doveditor de luare la cunostinta de incalcarea art. 256> dar si de data aceasta, respectivul vecin a reafirmat ca nu-l intereseaza demersul meu legitim. Intrebarea mea este; aceasta speta se raporteaza juridic la art. 256 Cod Penal, referitor la Tulburarea de posesie sau la un alt articol de drept civil? Va multumesc cu respect pentru ajutor.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests