legea 290/2003

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
lina

legea 290/2003

Post by lina » 24 May 2015, 12:41

Buna ziua.Am facut cerere la prefectura pentru despagubiri in baza legii 290/2003 insa am facut o cerere impreuna cu fratii mei.Adica Subsemnatii...... si am semnat fiecare in parte.Numai unul din noi a primit hotararea de la prefectura si a contestat-o la anrp insa a fost respinsa contestatia deoarece dosarul era incomplet.Nu a mai contestat-o in instanta pentru ca intr-adevar nu avea toate actele.Ordinul anrp a fost dat in martie 2007.
Eu pentru ca nu am primit nici un raspuns am cerut solutia data pe cerere prefecturii iar aceasta mi-a dat hotararea data pe numele fratelui meu si ordinul dat de anrp fratelui meu.Primindu-le odata am contestat in 15 zile hotararea la anrp si in 30 zile ordinul in instanta.Instanta a solutionat mai repede contestatia si i-a respins-o ca inadmisibila pentru ca nu am facut cerere proprie.
A cerut in instanta obligarea anrp-ului sa solutioneze contestatia si a solutionat-o dar a considerat-o tardiva,deci nu a solutionat-o pe fond.Am uitat sa va spun ca am obtinut toate docuentele doveditoare,precum si o adeverinta de la arhive care mentioneaza ca arhivele s-au deschis in 2009 pentru documentele mele fapt pentru care nu puteam sa le am in 2006 cand prefectura si-a dat cu parerea pe un dosar incomplet.Am contestat aceasta noua decizie in instanta,de aceasta data fiind trimisa tuturor mostenitorilor,insa instanta din nou a invocat faptul ca eu nu am depus cerere proprie.Ba mai mult acest lucru il invoca pe motiv ca mi s-a solutionat odata contestatia impotriva ord.anrp ca inadisibila pe acelasi motiv adica autoritate de lucru judecat.
Daca am toate documentele,daca dovedesc tot ceea ce cere legea,daca instanta a invocat autoritatea de lucru judecat ,daca prefectura nu ne-a comunicat faptul ca am depus gresit cererea si ca ar fi trebuit sa depunem cerere proprie,si nu ne-a raspuns ci a ales titularul cererii si nu ne-a spus cu ce sa completam cererea....ce sa facem?
suntem 5 petenti intr-o cerere si s-a raspuns doar unuia.
Dar si cand am cerut in instanta sa oblige anrp-ul sa raspunda la contestatie si ne-a fost aprobata cererea...nu e tot autoritate de lucru judecat?
Deci am contestat toti decizia care a venit pe numele tuturor si instanta spune ca e autoritate de lucru judecat.
....pentru ca nu am depus cerere proprie ci am depus o cerere comuna dar mai exista o problema.Cand am fost si am discutat cu cel de la comisie mi-a spus ca e grav daca se afla ca s-a depus si in alta localitate cerere de catre alti mostenitori dupa aceeasi autori.Deci atunci asa se considera ca numai unul din mostenitori trebuie sa faca cerere...ce ar trebui sa fac.Sa ma indrept impotriva fratelui meu ca el a facut contestatia si nu a castigat?El raspunde pentru noi toti ceilalti?
sau sa condan arhivele ca nu ne-a dat actele la timp?Deci aceasta e problema,si cand ma gandesc ca altii au obtinut drepturi pe doua declaratii false iar noi cu actele in mana nu le obtinem...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests