anulare proces verbal de contraventie

Discutii privind Contenciosul Administrativ
Post Reply
Farkass

anulare proces verbal de contraventie

Post by Farkass » 03 May 2015, 06:14

Buna ziua !

In urma cu aproape 1 an am fost amendat in lipsa cu suma de 500 de lei .Pe procesul verbal completat de catre agentul constatator apare: art 2 pct din L61/1991/R . Sanctionate de art 3din1 lit ....nu inteleg ce a mazgalit agentul la litera .Avertisemntul a fost taiat cu pixul si trecut 500 lei amenda.
Agentul a completat procesul verbal la rubrica ,a savarsit urmatoarele:
Agentul sustine ca am tulburat linistea locatarilor din imobil fara drept prin strigate si larma.
Mentionez precum am mentionat nu eram in locuinta in orele in care am fost amendat in lipsa si nici inainte.Pe procesul verbal apare doar semnatura agentului constator.
Am contestat amenda in luna iunie anul trecut 2014.si am primit rapuns in luna noiembrie.Dupa care...

Am fost instiinat in luna noiembrie ca a ajuns dosarul la tribunal si am primit termen pentru data de februarie dar mi-au trimis un teanc de rapoarte gresite de la o alta sectie de politie de care eu nu apartin.Asa ca am cerut un alt termen si pentru ca vroiam sa vad raportul de la sectia de politie de care apartin.La sfarsitul lunii februarie am primit raportul al agentului constatator.In luna Martie am ajuns si eu la proces dupa aproape un an, amenda fiind din luna mai.
La Proces in luma martie m-am prezentat cu copiile dupa actele pe care le - am depus la judecatorie .
Am explicat toata situatia in fata persendintelui.Locuinta in care s-a "petrecut "deranjarea linistii publice apartine mamei si al tatalui meu vitreg care se afla la munca in strainatate.Bunicul meu a avut uzufruct viager care a decedat,iar aceasta avea contract de intretinere cu mama mea.Dupa moarte bunicului parintii mei au nuda proprietate iar bunica mea a ramas cu mostenirea uzufructului dansa are 78 de ani.Acesta ia permis sorei mamei mele care nu a mostenit nimic sa locuiasca cu noi .Sora mamei mele a fost cea care a sunat la politie si a efectuat falsul apel la 112 din razbunare pentru ca nu a mostenit nimic.Dansa are 2 plangeri depuse la sectia de care apartin eu .Ambele plageri depuse de parintii mei pentru vatamare corporala .Dupa toate explicatiile am mai invocat legea:

art.19 alin.2 din legea nr.32/1968

Art. 19
Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de cel care incheie si de contravenient.
In cazul in care contravenientul nu este de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie adeverite de cel putin un martor. Procesul-verbal, in acest caz, va cuprinde si numele, prenumele si domiciliul martorului, numarul si data actului sau de identitate cu mentiunea organului care l-a emis, precum si semnatura martorului. In lipsa de martori, agentul constatator va arata in procesul-verbal din ce cauza acesta a fost incheiat astfel.

Adeverirea de cel putin un martor nu exista pe procesul verbal.Presedintele m-am privit cu mult umor si dispret aproape ca a mentionat ca sunt prea arogant.Eu am fost ultimul in sala fiind fara avocat.
Acesta nu a anulat acest procesul verbal abuziv ,ne adavarat si ne legal in schimb a chemat in instanta acesta martora (sora mamei) care nu a semnat la rubrica martori.Ea inca nu a fost la audiere urmeaza sa fie audiata la sfarsitul lunii cand va expira judecata penru ca va trece 1 an intreg.Mentionez ca cel mai probabil va mintii si la audiere.
Va rog frumos sa ma ajutati si sa i-mi spuneti ce altceva pot sa fac ca sa scap de acest proces verbal abuziv.Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests