Executare mostenire

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
tpelena

Executare mostenire

Post by tpelena » 28 Apr 2015, 09:39

Buna ziua,

Avem un imobil cu care am ajuns la executori deoarece din cele trei proprietar, doua nu este in stare sa plateasca datoria fata de alti mostenitori.
1.In cazul in care eu platesc datoria mea catre creditori, pot sa solicit de la executori (sau de la alta institurii) partajarea terenului?

2.Imobil este evaluata la 95200 lei, iar acum afland la a treia licitatie pretul este publicata la jumatatea valoarei evaluata adica 47600 lei.
Datoria totala din aceasta valoare este 25000 lei +cheltuielile executoriale.
Pana la ce suma poate fi redusa valoarea imobilului, daca nu se vinde nici la acest pret 47600 lei?

3. Executorul poate sa scada pretul si sub valoarea ce trebuie achitata catre ceilalti mostenitori adica sub 30000 lei (25000+chelt.exec)?.... care ar fi un preti mult prea putin/si ireal la un astfel de imobil.

4. La aceste terenul parintii mei au facut o gramada de investitii. Aceste investitii au fost luate in considerare si la hotararea judecatoreasca, deci valoarea investitiilor este scazuta din valoarea evaluata (din 95200 lei), si suma ramasa de 47200 lei este impartita intre mostenitori. Intre aceste investitii exista si o sura cu grajd, ce s-a contruit bunicii mei.
Puteti sa-mi spuneti, in aceste cazuri avem dpreptul sa demontam sura cu grajd inaintea de vanzare cu licitatii? (pt recuperarea investitiilor)

5. Daca se vinde imobilul cu licitatie cum pot sa recuperezi de la creditori cota parte din costul cheltuielilor de judecata?
La judecatorie eu am fost reclamanta, si cf hotarirea judecatoreasca mostenitori sunt obligati pentru plata sultei catre mine, reprezentand cota parte din costul cheltuielilor de judecata.

Am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsuri.
Multumesc mult.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests