Retinere permis pentru circulatie pe contrasens

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Bordei Marius

Retinere permis pentru circulatie pe contrasens

Post by Bordei Marius » 13 Apr 2015, 10:41

Ma numesc Bordei Marius si sunt din Bucuresti.Sa va povestesc ce sa intamplat.In data de 11.04.2015 ora 23:30 eram in satul Buciumeni,Judet Calarasi la volanul autoturismului.Ma duceam cu prietena mea la biserica din sat pentru a lua lumina si a asista la slujba de Inviere.Am plecat din fata portii si dupa aproximativ sunt oprit de un echipaj de politie(oprit cu flash-uri din spate,nu cu girofare sau sirena) pe motiv ca circulam pe contrasens,eu circuland pe mijlocul ulitei evitand gropiile care se afla pe partea dreapa.In acel moment sunt oprit de agentul Grigore Cornel pe motivul mai sus mentionat si mi se cer actele la control fara alte detalii.Pe acel sector de drum nu exista nici un indicator care sa reglementeze circulatia(cum se va vedea si in pozele atasate) si nici un marcaj care sa delimiteze sensurile de circulatie.Eu fiind un om de buna credinta le inmanez ofiterului de politie.In acel moment agentul imi spune ca imi suspenda permisul pentru circulatie pe sens opus.Poate zice cineva ca circulam pe sens opus din moment ce nu au existat martori?Prietena mea fiind in masina cu mine,ofiterul nu a cerut ca ea sa semneze in calitate de martor.Eu am refuzat semnarea procesului verbal pe motiv ca nu e adevarat ca am circulat pe sens opus ci doar faceam o depasire pentru a ocolii acele gropi,Poate fi considerat acest act ca un abuz in serviciu?Tin sa mentionez ca detin categoriile B,C,E si lucrez ca conducator auto.Acel permis,practic,e painea mea.Nu cred ca a procedat corect domnul ofiter.Cel mai rau putea sa ma sanctioneze pentru ca nu purtam centura de siguranta si ca nu am semnalizat depasirea.Am poze pe telefon cu drumul in cauza si cu intersectia unde se vede ca nu exista nici un indicator de reglementare a circulatiei.Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac?Am sanse sa castig daca contest procesul verbal?Tin sa mentionez ca domnul nu are martori si eu eram cu prietena mea in masina care a vazut foarte clar tot incidentul.Va multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests