FURT GERMANIA

Discutii privind procedura penala
Post Reply
User999

FURT GERMANIA

Post by User999 » 02 Apr 2015, 15:35

Buna ziua. In urma cu 2 ani, mai exact in 2013, imperuna cu un pireten a sustras bunuri dintr-un magazin Real din Germania in valoare de 100-130 euro.Mentionez ca e orima abatere, fara cariez, curat,curat. Ajunsi la casa, bine-nteles, a urmat perchezitia si ne-a gasit bunurile. Nu am prea inteles noi ce vroiau sa spuna fiindca nu stiam bine limba germana,dar am inteles ca au chemat politia. Am fost dusi la sectie, unde a urmat interogarea, ni s-au luat amprentele, ne-au dat de completat niste harti in limba romana, practic ne-a facut dosarul. Toate bune si frumoase pana zilele trecute cand ne-au ajuns scrisorile acasa in Romania, avand de plata 400 de euro/persoana.Desigur ca o voi achita.
Intrebarea mea este, furtul acesta se trece in cazier? (stiu ca ii o intrebare mai aiurea, dar daca fapta este comisa pe alt teritoriu, ar fi vreo sansa sa nu apara in cazier?), amenda este penala sau administrativa? se va aplica reabilitarea de drept pt faptele comise in strainatate? trebuie sa-mi iau un avocat?

mmm

Re: FURT GERMANIA

Post by mmm » 13 Sep 2015, 10:17

prietene cazier iti face numai daca ai primit cu suspendare sau ai ispasit o pedeapsa :scrie: in rest nimic

Nikkkol

Re: FURT GERMANIA

Post by Nikkkol » 09 Nov 2015, 23:15

Am facut si eu o mare Gafa. Am furat un inel si o bretara din ta bla total valorand 40de e.a venit Politia mi sau luat datele si din rom si din germania.au intocmit un dosar apoi me au dat drumul.ce urmeaza sa patesc.sunt speriata.eu muncind legal in germania.

nestea

Re: FURT GERMANIA

Post by nestea » 14 Nov 2015, 11:48

Va rog sa imi raspunda si mie cineva la nedumeririle mele care ma macina.Am furat un parfum din Kaufland care costa 100 si ceva de euro, am luat amenda vreo 500 si ceva. Amenda e platita de vreo 3 anidar eu vreau sa stiu daca am cazierul patat cu asta, sau daca se poate vedea ceva la Schufa legat de acest furt,,pentru inchirierea unui apartament. sau daca ma afecteaza daca vreau sa deschid o firma.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests