cariera

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
simona2015

cariera

Post by simona2015 » 13 Mar 2015, 19:39

Buna ziua ! Ma numesc Simona sunt clasa a11a si am foarte multe intrebari in legatura cu aceasta profesie de avocat ,dar mai intai vreau sa mentionez ca aceasta profesie este visul meu inca de mica copila ,vreau sa dau admiterea la universitatea bucuresti la stiinte juridice.Prima mea intrebare ar fi dupa ce terimini facultatea cum te recruteaza sau cum iti gasesti un maestru pentru ati indeplini stagiatura si ce este acela un contract de colaborare ,al doilea lucru ar fi pe timpul stagiaturii cine ti asigura un salariu sau primesti vreun salariu ?Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceste intrebari pentru ca eu sper ca aici sunt oameni cu un grad ridicat de inteligenta si voi gasi raspuns la intrebarile mele .

Avocat_Cimpean

Re: cariera

Post by Avocat_Cimpean » 24 Mar 2015, 23:06

buna! dupa ce iti iei licenta in Drept, trebuie sa dai examenul de admitere in barou. asa intri in randul avocatilor, ca avocat stagiar iar dupa ce dai examenul de definitivat, o sa devi avocat definitiv.
daca te remarci la facultate, un profesor avocat, cu siguranta o sa aibe nevoie de un tanar ca tine, pe care sa-l munceasca de dimineata pana seara si sa nu il plateasca sau sa-i dea mai nimic.
ca avocat iti poti lua si tu clienti.
nu iti da nimeni un salariu, este o profesiune liberala.
daca nu te descurci si nu ai spatele asigurat, iti poti face veacul pe la oficii(procese platite de min justitiei pt saracii care nu-si permit avocat si pt persoanele care necesita asistenta juridica prin lege) sau mai grav muritor de foame. si avocatii din oficiu sunt platiti prost.
si eu la randul meu, stagiara cand am fost, un mare avocat m-a sfatuit sa-mi iau oficii DOAR ca sa fac practica fara sa am prea multa responsabilitate. mi-am luat cam 1 an. intr-adevar am prins curaj si ceva experienta. maestrul meu mi-a spus ca nu imi poate arata dosarele lui pt ca sunt confidentiale...atunci cum sa invatz? am gasit alte solutii, am invatzat, am cautat colaborari si mi-am facut si eu loc. in prezent am un cabinet de avocatura cu mai multi colaboratori avocati. eu practic in civil, dr familiei, muncii, comercial, penal - desi ca fata este f rau sa acorzi consultatii in puscarii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests