retinere permis alcol

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
tony

retinere permis alcol

Post by tony » 27 Feb 2015, 11:55

Cine poate sa imi dea si mie un sfat. Acum 2 sap am avut un accident am intrat in sant am rupt 1 stalp dar fara victime mai eram cu un prieten. Nu avem nici o zgarietura. el a plecat de acolo am ramas singur pana a venit politia. Aveam undeva la 0.75 alcol cand am suflat am fost sa imi ia probe de sange. am mers a 2 zi sa dau niste declaratii si amicul meu la fel. si mi s-a zis ca procurorul va stabili sentinta daca permisu va fi pe 3 luni sau mai mult. n mare parte politia a zis ca daca nu am avut abateri sunt la prima o sa scap la 3 luni. Ce spuneti. ???

adrian stan

Re: retinere permis alcol

Post by adrian stan » 04 Mar 2015, 13:24

E mai complicat. In primul rand aveti dosar penal. Apoi pot fi mai multe solutii. Unele implica trimiterea la proces, altele nu. In caz că nu veti ajunge la proces, primiti clasare sau renuntare la urmarire penala. daca veti ajunge la judecata, puteti primi renuntarea la pedeapsa, amanarea aplicarii pedepsei sau supraveghere. In caz de supraveghere, permisul se anuleaza 1 an. In celelalte cazuri, se suspenda 3 luni, dar ramaneti cu dosarul penal si, in ca de amanare, cu restrictii. dar daca cititi studiul publicat astazi, eu as spune ca sunt sanse si de achitare sau clasare, doar ca tre sa nimeriti un magistrat cu curaj care sa aplice legea.

dany

Re: retinere permis alcol

Post by dany » 04 Sep 2015, 22:59

Buna...am si eu o intrebare la dvs...cum imi recuperez permisul daca mia fost retinut pt o perioada de sase luni in italia pt alchool....si mentionez ca perioada de suspendare sa incheiat de pe data de 1 srptembrie....eu nu mai locuiesc in italia si am facut o delega mamei mele pt a putea sami ridice ea permisul dar acum sunt invocate motive cum ar fi...ca trebuie sa dau bani si ca trebuie sa fac analize....statul italian imi poate retine permisul chiar daca sa terminat perioada de retinere?un sfat va rog

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests