somatie executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
journeypoints

somatie executare silita

Post by journeypoints » 24 Oct 2014, 05:39

Buna ziua,

Am un credit in franci elvetieni pe care nu imi permit sa il achit integral de la apreciera francului, iar suma platita lunar nu acopera toata rata, pana acum adunandu-se 2000 de franci datorie.

Am primit somatie pentru plata sumei in termen de 5 zile, in caz contrar creditul devine "exigibil". Nu am garantat cu casa, dar apartamentul este proprietate personala.

Imobilul poate fi in acest caz executat? si daca da, ce se intampla cu diferenta? (apartamentul valoreaza cel putin 30000 euro, iar creditul e ~10000 franci).

O zi buna!

Leon Carmen

Re: somatie executare silita

Post by Leon Carmen » 24 Oct 2014, 08:49

Desi creditul de nevoi personale nu este garantat, totusi creditorul chirografar, cum este banca, in baza titlului executoriu reprezentat de contractul de credit de nevoi personale, fara nici o alta formalitate, adica doar prin simpla trecere a timpului si implinirea celor 60 de zile de la ultima plata, printr-o scrisoare, de multe ori chiar si nerecomandata, declara scadent anticipat pe client si trece la executatea silita a obligatiilor. De regula aceste apartamente se vand cam la valoarea datoriei catre banca, aceasta urmarind doar sa-si indestuleze creanta.
Verificati daca nu aveti clauze abuze in contract!

Av. Aura Ivan

Re: somatie executare silita

Post by Av. Aura Ivan » 24 Oct 2014, 09:07

Creditele in franci francezi au facut obectul unor actiuni in instanta cu privire la clauzele abuzive. Sfatul meu ar fi sa va imprumutati de bani, sa achitati datoria scadenta, pentru a nu incepe executarea silita si a proceda la darea in judecata a bancii...
Cu privire la intreabarea dvs. desigur ca banca va poate urmari pentru datoria scadenta, pe toate bunurile, daca nu are ipoteca.
O alta solutie ar fi sa mergeti sa vb cu banca...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests