A lovit cateva masini, fiind baut

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
anndreea

A lovit cateva masini, fiind baut

Post by anndreea » 24 Aug 2014, 17:26

buna am si eu o intrebara..sotul a avut aseara accient...deocamdata nu se prea stie ce si cum ptr ca azi e duminicasi nimeni nu lucreaza...chestia e ca era baut..si a lovit masini dar din ce imi spune el..e ca nu prea a fost vinovat...ca ei au intrat in el cv d genuce se poate intampla?cum poate scapa de inchisoare?

Silviu

Re: aa

Post by Silviu » 24 Aug 2014, 18:09

Sotul tau sa se duca la un avocat. Il va sfatui ce anume inseamna fapta savarsita.

Nu exista in legislatia romaneasca "nu a fost vina lui" atata timp cat era baut la volan. Hai sa ne intelegem, atata timp cat nu a avut un motiv foarte (si nu pot pune suficient accent pe acest foarte) bun pentru care s-a urcat baut la volan, o sa plateasca scump pentru acest lucru. Scump in cazul de fata inseamna si o amenda penala dar si o condamnare sub supraveghere, daca nu mai are antecedente penale. Avocatu la care va apela il va informa mai bine cu privire la acest aspect.

In plus, asigurarea dumnealui va plati, daca este cazul, daunele produse in urma accidentului, insa trebuie retinut aspectul ca atunci cand se conduce sub influenta alcoolului apare posibilitatea pentru asigurator sa cheme in judecata asiguratul pentru recuperarea daunelor acordate. Si va pot spune 100% ca asiguratorul va face acest lucru.

Cam atat iti pot spune momentan, raportat la scurta ta descriere.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests