Ai fi dispus sa-ti "cumperi" admiterea in magistra

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
simmy

Post by simmy » 29 May 2005, 11:44

daca iti incepi cariera cu compromisuri ... eu sunt de parere ca si asa o vei sfarsi ....( uneori langa cei pe care i-ai condamnat).
ori cazuri de o mana spala pe alta am vazut cu totii ....
stiu cu o floare nu se face primavara dar oricum iti da speranta ca va veni in curand.
sunt de parere ca se mai poate schimba ceva in romania si sper din tot sufletul ca in cativa ani sa nu mai existe coruptie in Romania .... sunt optimista si visatoare .... lasati-ma sa visez plsssssssssssss!!!!!!!!!

se poate si fara spaga!!!!!!!

anda2happy

Post by anda2happy » 29 May 2005, 20:28

Eu am o intrebare care poate o sa vi se pare pe langa subiect dar pe mine personal ma macita tare urmarind raspunsurile la acest subiect: merita statutul de magistrat acei 800 de mil??????? :-|

TheFaithfulOne

NU!

Post by TheFaithfulOne » 29 May 2005, 22:39

merita statutul de magistrat acei 800 de mil???????
Dupa umila mea parere ... NU :-?
Nu merita nici mult mai putin! Poate nici macar taxa de examen!
Magistrat ... cel mult "devii", nu "te faci", si NUMAI DIN CONVINGERE SI NUMAI CA URMARE A UNEI VOCATII! Trebuie sa poti crede ca vei schimba ceva, altfel doar incurci lucrurile!
Sunt acum de cealalta parte a barei si nu reusesc sa gasesc nici macar un motiv pentru a trece dincolo ... poate peste ani ... acum chiar nu ma atrage nimic ...
As putea sa inteleg insa motivul pentru care unii ar fi in stare sa plateasca sume consistente ... Ii vad pe unii care respira aerul de magistrat de parca ar respira singurul aer ce le-ar putea tine in fiinta propriul ego si carora daca le-ar disparea acest statut s-ar dezumfla subit ca niste baloane de sapun ... pentru ei, pentru acesti "bolnavi de autoritate" poate ca nici un pret nu e prea mare pentru a-si procura drogul, pentru ca perspectiva "sevrajului" ... e "totusi" mult prea umilitoare pentru ei ... :grin:

buba

Post by buba » 30 May 2005, 08:58

Sunt de acord in totalitate cu ceea ce a scris TheFaithfulOne
Judecatorul trebuie sa aiba vocatie, chemare pentru ceea ce face, intocmai ca si preotul. Dorinta de se afla in slujba DREPTATII trebuie sa vina din interior si sa simta ca sabia care i se va da ii este data de Dumnezeu si tot la Dumnezeu se va intoarce. Prin urmare, un Judecator adevarat trebuie sa aiba un suflet deosebit, o aplecare rafinata si fireasca fata de oameni si problemele lor, dorinta de autoperfectionare, iar intelepciunea lui nu este o fatada ci un dat al naturii&.... si pe care oamenii de rand il respecta simtindu-i puterea spiritului.

Deci dragilor, cam cati judecatori ati vazut voi care sa semene "picturii" de mai sus ????

"Meseria" de Judecator este " aleasa" de cei foarte multi atat pentru "stabilitatea" ei cat si pentru "statutul" acesteia. Ca o eticheta care se pune pe fruntea celui care ajunge sa o practice :" Sunt judecator, deci sunt intelept iar voi trebuie sa ma respectati si sa va supuneti judecatii mele" Ca o haina pe care cineva si-o pune crezand ca devine astfel un sfant cu har divin. Iar cum straiele (chiar si cele bisericesti) se pot cumpara, nimic nu este imposibil ca nechematii sa devina purtatori de "sabia dreptatii". Si chiar daca aceasta sabie este stirba si ruginita, o copie nereusita a ceea ce ar trebui sa fie in realitate, ei vor reusi sa o foloseasca , cu dispretul caracteristic "oamenilor ajunsi la nivelul propriei lor incompetente" si imbatati de aerul rarefiat al inaltimii de magistrat. Iar pe acesti "judecatori" suntem obligati sa-i acceptam chiar daca nu le simtim puterea spiritului.

Insa , din respect pentru ADEVAR, cei ce simtim ceva, avem obligatia sa luptam, in primul rand, impotriva celor imbracati in vesmintele negre ale adevaratului judecator. Hmm, si intotdeauna vom fi( sau vom ramane) mai multi decat ei, iar unii dintre noi ii pot dezarma sau au puterea de a cauta si gasi adevarata sabie si asta pentru ca intotdeauna verbul "a judeca" inseamna mult mai mult decat substantivul "judecator" (atat de subiectiv in esenta lui profunda)&....

judge

NU

Post by judge » 30 May 2005, 13:02

Nu, in niciun caz. eu nu platesc pt ceva pt care am invatat 4 ani. sa ma plateasca altii!

sechmet

Post by sechmet » 21 Oct 2005, 08:59

Luana wrote:felicitari pt. corectitudine croc.asta e calitatea fara de care nu te poti numi magistrat.(sic!) :aplauze:

In ce tara? :-D :-D :-D

norocel

Post by norocel » 21 Oct 2005, 10:04

Sigur nu in Romania! :-( :-( :-(

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Oct 2005, 12:04

eu sunt sigura ca ceva se traficheaza in sistemul asta si inca mult, altfel nu ar fi unii (din interiorul lui) atat de speriati de concursuri (vezi decizia CC impotriva L303 si 304).
Atat ca parerea mea e ca odata ce ai facut un compromis eshti vesnic la mana aluia care stie (care a luat adica banii de la tine) si care e mai sus decat tine in ierarhie. Esti in consecinta extrem de vulnerabil lucru care mie mi-ar diplacea profund.
M-a intrebat sotul meu ce as face daca, judecator fiind, ar veni presedintele de instanta sa-mi "dicteze solutia".
In naivitatea mea am raspuns ca l-as inregistra cu telefonul mobil si as trimite inregistrarea la CSM si la presa (ca sa ma asigur ca nu o ingroapa CSM-ul). A ras o saptamana, numai cand isi amintea.

norocel

Post by norocel » 21 Oct 2005, 12:12

Nu-i neaparat nevoie sa-ti cumperi locul, cred eu, este suficient sa ai 10 ani vechime si sa fii perceput de cei care decid primirea in magistratura, ca fiind un personaj care poate fi usor manipulat.
Si cine este mai usor de manipulat decat cel care este slab pregatit profesional?

serafim

Post by serafim » 22 Oct 2005, 00:16

Zvonistica este fondata pe un sambure de adevar...depinde ca acel sambure este de dimensiunea unui sambure de struguri sau.... de papaya... MARIMEA CONTEAZA
siiiii decat sa dau atata banet...daca ii am mai bine ii pun in banca si traiesc lejer din dobanzi
Normal in cazul asta sa nu ne miram de deciziile acestora...ca doar.. trebuie sa-ti scoti investitia siiii nu poti sta stramb ca sa ...judeci drept...!?!

mariusms

Post by mariusms » 22 Oct 2005, 00:20

Intrebarea este : tu ai da bani or ba? La fel si pentru notar sau avocat.

norocel

Post by norocel » 22 Oct 2005, 10:31

Pentru notar as da bani.
Nu as da pentru magistratura pentru ca ar fi culmea ridicolului sa am bani si sa-i dau pentru a ajunge sa lucrez pe un salariu de bugetar.
In plus, vedeti probabil in jurul vostru cam cum este cotat, neoficial, in ierarhia sociala, un magistrat.
Pentru avocatura merita sa dai bani daca stii ca ai talent pentru a reusi sa devii un avocat bine platit.
Daca insa as avea multi bani, i-as inmulti cumparand "minti" care sa ma ajute sa pun pe picioare o afacere.

kko

Post by kko » 22 Oct 2005, 10:35

Voi cunoasteti vreun avocat/notar cu o caruta de bani care ar fi dispus sa intre in magistratura pe gratis sau contra cost? Daca da, eu il mananc si ma fac calugar... :grin:

norocel

Post by norocel » 22 Oct 2005, 10:39

Bine punctat KKO! :cafea:
In lumea reala nimeni nu cumpara pe bani grei ceva ce nu poate sa-i aduca decat venituri reduse.
Ma indoiesc ca magistratii isi fac socotelile in functie de ce ar castiga neoficial, vanzand procesele.

kko

Post by kko » 22 Oct 2005, 10:49

:cafea: :cafea: :cafea:

Deci, q.e.d pt. viitorii candidati la magistratura, tentati sa-si plateasca examenul.
Mai bine "sa plateasca" aceeasi bani pt. notariat daca avocatura li se pare dificila si greu de dus o atare cruce ....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests