retrocedare pamant

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
marguta26

retrocedare pamant

Post by marguta26 » 22 Jul 2014, 12:33

am si eu o intrebare ,poate cineva sa ma ajute,Dupa moareta parintilor mei am gasit acte care atesta ca mamei mele i s/a facut o nedreptate.In 14.03.1991 s.a fact o cere de reconstituire a proprietatii numitei Tanasache Ecaterina care detinea un teren arabil 4,85 ha de pamant inscris in registrul com Stroieti jud iasi nr 5 fila nr 64 /fapt atestat prin adev nr 2 din 3 ianuarie 1955,in urma cererii depuse mamei mele i s/a eliberat titlul de proprietate pe 0,36 ha teren ,inl 09.08.1991 Comisia Judeteana stabilete dreptul la prroprietate doar pe 0,36 ha teren arabil ,.De ce nu stim nci pana in ziua de 24 o3 2014 cand m/anm deplasat la sediul Primariei Todiresti unde am depus o cerere de punere in posesie pe cele 4,85 ha terea ,ipe care le/am gait in inscrisurile Arhivelor Statului din Iasi /pe parcele cu megiesii din acea perrioada,Nici pana azi nu am primir raspuns pro sau contra de la Primarie ,ar in 24.03.2014 mi sa spu ca numai prin judecata voi putea obtine titlul de proprietate .Vreau sa va spun ca prin adeverinta nr 330 din 17.02.1991/am fost trimisi la IAS Tg Frumos dar prin adev Nr405 din 14021991 ni se stabileste dreptul pe doar 0,36 ha te teren in gradina casei bunicilor mei.Va rog sa vedeti Nr de adeverinte si datele eliberarii lor.de aici se poate trage concluzia ca ceva nu afunctionat ,mai ales ca in 02.06.1992 prin adeverinta 899 a Soc Com Tagricola SA Tg Frumos se spunea ca pamul mamei mele nu se afla in proprietatea acesteia. De aceea va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca mai pot recupera terenul sau nu Va multumesc Pentru intelegere si cooperare

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests