executare silita

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
arminia

executare silita

Post by arminia » 16 Jul 2014, 21:06

in anul 2008 am contractat un credit pe persoana fizica autorizata de la b trans;un an de zile am platit ratele apoi scazand veniturile a fost imposibila achitarea integrala a ratelor;desi i-am anuntat si am fost dispusa la gasirea unei solutii banca a hotarat fara sa ma anunte in prealabil sa fiu executata silit;cand avocatul meu a luat legatura cu cei de la banca acestia au fost de acord cu reevaluarea situatiei,dar si de aici incep toate:nu mi-au deblocat conturile de credit de la alte banci la care aveam rate si nu am mai putut achita creditele personale;acum ma trezesc cu o instiintare de la judecatorie ca a fost aprobata cererea de executare silita facuta de eos o firma din oradea careia reiff.banc a cesionat restanta ;am ajuns de la 47000 la 87000 lei plus cheltuielile executorului;nu stiu ce firma este nu am semnat nimic cu ei ;in contractul cu banca este un paragraf in care se specifica ca in caz de neplata banca poate folosi metode de recuperare dar nu scrie explicit ca va cesiona creantele unei alte firme;nu am mai achitat ratele la credit de prin 2009 sau 2010 ;astazi am primit instiintarea si culmea este acelasi executor care in 2010 era executor bancar;am uitat sa mentionez ca in conflictul cu banca transilv am fost de acord ca banca sa ridice o parte a aparaturii cumparate in scop de valorificara dar nici pana azi nu au reusit sa o vanda;situatia mea este destul de ciudata dar sper sa se mai poata face ceva;culmea este ca aveam credite aproape de final si nu am putut achita ratele din cauza conturilor blocate si acum primesc tot felul de instiintari de la firme de recuperare chiar si pentru acelasi credit de la doua firme;problema este foarte urgenta;nu stiu daca nu intervine prescriptia? sau poate contractul de cesiune poate fii reziliat?am la dispozitie 5 zile sa rezolv problema
va multumesc cu stima dr. aurora ciornei

Leon Carmen

Re: executare silita

Post by Leon Carmen » 17 Jul 2014, 12:49

Contractul de cesiune se poate anula numai in instanta.

Guest

Re: executare silita

Post by Guest » 23 Jul 2014, 17:38

Trebuie sa vorbiti cu un avocat. EOS practica niste dobanzi imense si ilegale, in speranta ca exista si prosti care le platesc. Acum vreo 6 ani cereau chiar si dobanzi de 1% pe zi, dar cand se ajungea in instanta, judecatorul le reducea drastic. Dar pentru asta, trebuie avocat. Nu mai semnati nicio hatie si nu mai primiti nicio scrisoare pana nu vorbiti cu avocatul.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest