Inselaciune

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
marijuan

Inselaciune

Post by marijuan » 29 May 2014, 20:16

Buna seara

Incep prin a va spune bine v-am gasit!

Mi s-a cerut sa execut o lucrare grafica, un desen. Am comunicat omului costul, am livrat desenul prin e-mail, si de 2 luni imi astept banii. Raspunsurile SMS de azi au fost de genul: nu esti o prioritate, nu am timp. Sunt amanat mereu, nu mi se raspunde la telefon.
Am fisierele originale, SMS-urile, e-mailurile care dovedesc ca a cerut si a primit ce a cerut la pretul cu care clientul a fost de acord.
Sunt PFA. Nu am incheiat contract deoarece comunicarea s-a realizat prin e-mail, pe de alta parte forma scrisa a contractului nu este obligatorie, simpla acceptare a ofertei tine loc de contract (art.35 Cod comercial), mai mult si o comanda ferma echivaleaza tot cu un contract. Mai mult, stimate domn, obligativitatea contractului scris se intemeia pe legea 469/2002 (disciplina contractuala), care in prezent e abrogata, sau ma insel ?

Factura nu am eliberat pentru ca nu am incasat ceva, iar factura este dovada platii. Individul a fost la sediul meu de cateva ori, il cunosc asadar, iar martori l-au vazut aici discutand despre lucrare.

As vrea sa il reclam la politie pentru inselaciune, deoarece asta cred ca este: a cerut un bun sau serviciu, m-a inselat sustinand ca il va plati, iar de 2 luni sunt amanat mereu. Suma e la nivelul a 150 euro, dar principiul si tupeul individului ma deranjeaza cel mai mult.

Plangere penala nu pot inainta?

Ce sfaturi mi-ati putea da?
Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests