pensie alimentara

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
Post Reply
raluca 34

pensie alimentara

Post by raluca 34 » 12 May 2014, 18:25

va rog frumos sa ma ajutati si pe mn cu o problema am un copil in varsta de 3 ani si jumatate eu nu am fost casatorita cu tatal copilului meu intre timp m-am casatorit cu un alt barbat dar fetita este la mine.eu as putea sa-l dau in judecata pe tatal copilului meu pt pensie alimentara?daca da ce trebuie sa fac?tin sa subliniez ca tatal copilului in timpul cat am stat cu el a fost violent cu mine si nu prea vine sa viziteze copilul in 3 ani la vazut de 4 ori

Leon Carmen

Re: pensie alimentara

Post by Leon Carmen » 13 May 2014, 11:30

Desigur ca puteti promova o actiune de incredintare a minorului si stabilirea pensiei de intretinere, in contradictoriu cu tatal copilului in calitate de parat.
Acte necesare:
- certificat de nastere minor, in copie xerox.
- C.I. in copie
- martori
Daca tatal realizeaza venituri si este deci angajat cu forme legale, atunci este necesar sa indicati adresa-sediul si denumirea angajatorului tatalui copilului, pentru comunicarea prin intermediul instantei a veniturilor pe care acesta le realizeaza, daca nu realizeza venituri sau lucreaza fara forme legale, pensia se va stabili in functie de venitul minim pe economie. Se va efectua de asemenea si o ancheta sociala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 19 guests