ASIROM---o firma de .....

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
rad

ASIROM---o firma de .....

Post by rad » 31 Mar 2014, 18:50

am facut asigurare pe locuinta parinteasca de la tara,la inceputul anului 2013, pt. inundatii, alunecari de teren, incendiu.etc. Dupa 7-8 luni din cauza ploilor abudente in zona au avut lunecari de teren, am sesizat asiguratorul cu privire la crapaturile aparute la imobil, care a facut constatarea, dar nici dupa 5 luni nu mi-a dat raspuns, iar la cererea mea cu privire la stadiul dosarului de daune, au afirmat ca mi-a fost comunicat raspunsul in luna decembrie, lucru total neadevarat, si mi-au trimis ulterior comunicarea prin terta persoana data-ta cu decembrie 2013, refuzand sa o primesc. In rspectiva adresa este trecut corect daunele constatate, dar se refuza vreo despagubire pe motivul ca Primaria nu a anuntat ca in zona sunt lunecari de teren......Oare ASIROM incheie polite de asigurare numai in zone sigure si unde nu exista riscuri de inundatii, alunecari de teren.....?Nu vad justificat refuzul de stabiire a daunei pe motivul invocat de ei.
Consider ca sunt niste pungasi ........si guvernanti mai dau legi prin care obliga proprietarii de case sa le asigure......pentru ce???????????ca sa se imbogateasca unii pe necazul altora?

Virgilcva

Re: ASIROM---o firma de .....

Post by Virgilcva » 08 Jun 2014, 10:53

Una dintre sarcinile asiguratului este sa dovedeasca producerea evenimentului care a produs dauna acoperita de polita.
Cauzele evenimentelor deosebite, sunt confirmate prin documente emise de autoritatile din domeniu (incendiu-Pompierii, infractiuni -Politia, fenomene meteo-Centrul meteo zonal, dezastrele naturale-Administratia locala,etc)
Daca nu au fost confirmate alunecari de teren de catre Primarie, ce autoritate mai poate confirma producerea acestui fenomen?
Asiguratorii solicita confirmari de la entitatile competente iar daca raspunsul este negativ, se poate ca dauna avizata/constatata/rec lamata, a avut alta cauza.Incercati o interventie prin petitie la Primarie, pentru a va raspunde oficial daca a semnalat sau nu fenomenul de alunecari de teren, amploarea acestuia, zona manifestarii, numarul de locuinte afectate (semnalari similare pe raza primariei).

recuperarifinanciare

Re: ASIROM---o firma de .....

Post by recuperarifinanciare » 12 Jun 2014, 11:10

Daca nu actionati prin intermediul unui avocat sau o societatea de recuperari creante, sansele dvs de a recupera despagubirea sunt mai reduse

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests