Avocati Baroul Bota

Vesti de interes.
Post Reply
Guest

Avocati Baroul Bota

Post by Guest » 05 Mar 2014, 22:19

As dori sa stiu daca profeseaza sau nu Av ****** . Am facut un contract one line i am platit 300E ,au trecut doua luni si nici un semnal. Va multumesc.

C_A_Coltuc

Re: divort

Post by C_A_Coltuc » 06 Mar 2014, 08:56

de ce nu il cautati dvs. ianainte sa semnati?

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: divort

Post by administrator » 18 Mar 2014, 13:41

"avocatul" ******** face parte din Baroul Bota, o organizatie care nu functioneaza in baza normelor legale care reglementeaza profesia de avocat in Romania. Cel mai probabil acest "avocat" nu va poate reprezenta in instanta. Daca va simtiti inselat adresati-va cu o plangere catre procuror.
Site Admin
Avocatura Com

Guest

Re: divort

Post by Guest » 19 Mar 2014, 18:11

Doresc sa fac doua observatii esteiale:
1. UNBR BOTA functioneaza legal inlauntrul Legii nr. 51/1995. Nu exista la ora actuala nicio hotarare definitiva si irevocabila prin care sa fie scoos in afara legii Baroul Constitutional.
2. avocati de genul celui despre care se face vorbire mai sus exista cu sutele in Baroul Traditional (multi dintre ei fiind condamnati pentru ani multi de inchisoare). De retinut este si faptul ca din Baroul Consitutional nu este niciun avocat retinut sau condamnat.
Iata, domnule coleg Coltuc, care este "mica" diferenta intre Barouri.
Da, de acord cu dv.reclamantul se poate adresa nu direct procurorilor ci Decanului Baroului si, implicit Presedintelui Baroului pentru situatia sus-mentionata.

Cu sincere salutari colegiale,
Mircea PELEA
avocat definitiv

Guest

Re: divort

Post by Guest » 20 Mar 2014, 14:39

UNBR ,,Bota'' detine absolut toate actele de infiintare si functionare, spre stupoarea si contrar celor afirmate mai sus. Toti avocatii din cadrul acestei structuri au dreptul sa reprezinte in instantele nationale si multi profeseaza chiar in instante internationale.A se vedea: cati avocati sunt inscrisi in tabloul avocatilor UNBR 2004 ( asa zis ,,bota'') Nu mai dezinformati inainte sa va convingeti si sa cercetati corectitudinea si baza afirmatiilor Dvs.Daca o faceti cu rea credinta( dezinformarea ), e si mai grav.

Respecte!

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: divort

Post by administrator » 20 Mar 2014, 15:08

iunie 2013: Pompiliu Bota şi şase avocaţi ai Baroului Bota au fost reţinuţi de către procurori
Şapte membri ai Baroului Bota, urmăriţi penal de Parchetul Judecătoriei Suceava pentru înşelăciune şi exercitarea fără drept a profesiei de avocat, între care, şeful baroului, Pompiliu Bota, decanul Baroului Bota Suceava, Brânduşa Maxim, şi consilierul local liberal Marcel Roibu, au fost reţinuţi.
Citeste mai mult: adev.ro/mp5gt1

6 martie 2014 - DUSMANUL LUI BOTA DIN CSM – Procurorul Bogdan Gabor i-a atacat extrem de dur pe avocatii din Uniunea condusa de Pompiliu Bota: "Nu inteleg de ce in continuare unii colegi de-ai nostri accepta ca asemenea persoane, niste impostori, sa insele lumea. Si sunt cauze in care unii dintre asemenea, nu le pot spune avocati, cetateni care se dau avocati au fost arestati si trimisi in judecata"
Sursa: www.luju.ro
Site Admin
Avocatura Com

Guest

Re: divort

Post by Guest » 20 Mar 2014, 16:39

AVOCATI, DORMITI LINISTITI - Casa de Asigurari a Avocatilor a infiintat un SRL pe care face afaceri hoteliere. SC Complex Balnear si de Recuperare C.A.A. SRL in care asociat unic este Casa de Asigurari a Avocatilor a construit un hotel in Techirghiol in care s-au bagat milioane de lei din banii adunati de la avocati. sursa: luju.ro


DA SUNT BOTA-NIST” – Avocatul Mihai Rapcea din Baroul Bucuresti condus de decanul Ilie Iordachescu acuza pasivitatea conducerii UNBR-Florea: “Cui sa multumim pentru starea jalnica in care a ajuns avocatura? sursa: luju.ro


BOTA CERE INCHISOARE PENTRU PROCURORUL CARE L-A PLIMBAT IN CATUSE - Presedintele UNBR, avocatul Pompiliu Bota, il acuza pe procurorul Dragos Bujorean de la Parchetul Judecatoriei Suceava de divulgarea secretului profesional: sursa: luju.ro


BOTA ISI LARGESTE EFECTIVELE DE AVOCATI - Uniunea Nationala a Barourilor din Romania, condusa de avocatul Pompiliu Bota, organizeaza examen de primire in profesie. sursa: luju.ro

Mai vrei?

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: divort

Post by administrator » 20 Mar 2014, 21:02

Mai vreau, dar nu pentru mine. As vrea sa toti clienti sa citeasca stirile astea inainte de a alege un avocat. Sa stie ca exista posbilitatea ca un procuror sa le salte avocatul (abuziv sau pe buna dreptate...asta e alta treaba), pentru exercitarea fără drept a profesiei de avocat....sau ca avocatul lor ar putea fi data afara din sala, de catre judecator, din acelasi motiv, si apoi sa-si aleaga avocatul in cunostinta de cauza.
Site Admin
Avocatura Com

Guest

Re: divort

Post by Guest » 20 Mar 2014, 22:29

Stimate domn ,,administrator'' , consider ca cele afirmate de catre Dvs. la adresa mea, aduc grave atingeri imaginii si demnitatii mele, precum si a secretului profesional, mai ales ca ceea ce afirmati Dvs. sunt presupuneri, puncte de vedere personale, va rog sa le probati.
Drept urmare, solicit in mod respectuos sa inchideti acest subiect, in totalitate si sa-l indepartati de pe acest forum, in primul rand consider ca nu-si au locul astfel de subiecte aici, in al doilea rand fiind vorba de atingerile aduse numelui si persoanei mele.

Cu respect, Av ******.

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: divort

Post by administrator » 20 Mar 2014, 23:10

Buna seara domnule ******. Nu eu am deschis subiectul. Va cauta un domn care pretinde ca v-a platit cu 300 de euro si nu e multumit de comunicarea cu dvs.

In rest, ce anume vreti sa probez? Ca sunteti avocat in Baroul Bota sau ca exista posibilitatea de a nu va putea reprezenta clientii in instanta? Colegii dvs. au protestat acum o luna pentru asta.
28 februarie 2014 - AVOCATII LUI BOTA IES IN STRADA – Uniunea Nationala a Barourilor din Romania organizeaza marti, 4 martie 2014, proteste in fata CSM si MJ. Pompiliu Bota: “Protestam fata de impiedicarea avocatilor nostri de a-si exercita profesia si fata de hartuirea la care sunt supusi”. La cele doua actiuni sunt asteptate sa participe o suta de persoane. Primaria Capitalei si-a dat acceptul (Autorizatia)
Aceasta este un forum dedicat profesiei de avocat si consider ca acest subiect este potrivit din toate punctele de vedere, pentru a se discuta aici. V-am sters doar numele din aceasta conversatie.
Site Admin
Avocatura Com

Guest

Re: divort

Post by Guest » 20 Mar 2014, 23:46

Buna seara.
Multumesc ca ati dat curs solicitarii mele, as mai dori sa mai adaug ca orice client care este nemultumit de ceva trebuie sa se adreseze avocatului, apoi baroului nicidecum unui forum care nu face parte din conducerea vreunei structuri ( nu conteaza care structura)
Din cate am observant nu sunteti de specialitate, aveti dreptate acest forum se adreseaza profesiei de AVOCAT in modul general, nu conteaza din care structura face parte avocatul respectiv.
Eu am cerut sa probati urmatoarea afirmatie : ,, o organizatie care nu functioneaza in baza normelor legale care reglementeaza profesia de avocat in Romania’’ Ati vazut actele si cadrul legal de reglementare a acestei structuri?
Este vorba de o structura, de o uniune, nicidecum de o ,,organizatie’’.
M-am adresat Dvs. deorece sunteti administratorul site-ului iar in momentul in care sesizati ceva in neregula, ceva ce contravine vreunei ordini, trebuie sa luati masuri.
Toate actele, faptele, procedurile, onorariile care iau nastere in relatia avocatului cu clientul sunt confidentiale.

Respect si o seara buna.

Guest

Re: divort

Post by Guest » 21 Mar 2014, 08:46

Nu pot sa inteleg de ce atata patima revarsa unii impotriva Baroului Constitutional, cata vreme este infiintat in baza Legii nr. 51/1995 si functioneaza in ciuda tuturor celor ce cotesta inca din anul 2004. Iata, in vara acestui an baroul va implini 10 ani de existenta. Daca lucrurile stateau astfel fiti siguri ca baroul disparea demult, dar cata vreme isi continua activitatea cu mult profesionalism denota inca odata faptul ca totul este sub umbrela legii.
Tocmai de aceea, ma adresez cu mult respect domnului administrator al acestui site, sa inceteze atacurile si dezinformarile legate de acest barou si, implicit de unii dintre colegii nostri.
Am citit mai sus cum domnul avocat, este umilit si considerat un impostor. Acestea sunt afirmatii extrem de grave si care intra sub incidenta legii penale.
Daca unora le este frica de concurenta loaiala este pur si simplu problema lor.
In rest, sa auzim numai de bine !

Cu respect,
Mircea PELEA
dublu licentiat

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests