magazin-online-care sunt pasii legali?

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
andrispopa

magazin-online-care sunt pasii legali?

Post by andrispopa » 18 Feb 2014, 11:25

As dori sa imi fac un site, o reprezentare a firmei online. Doresc sa deschid un magazin online si inainte de incheia in conctract cu un designer web si cu firma care sa se ocupe de promovare si nu numai, as dori sa stiu, daca se poate, ce pasi legali sau ce tin de ideea de a nu fi pacalit de firma trebuie sa am in vedere si sa parcurg? Intreg aici pentru ca online, oamenii stiu si cunosc mai multe decat daca ma pun sa caut printre cunostinte, sa dau telefoane si altele. Ma pun sa ma informez, citesc dar m-ar ajuta mult niste sugestii, idei de la dvs. Apreciez si raman recunoscator celor care isi iau putin timp pentru a ma lamuri, mai ales daca se pricep sau au fost angrenati intr-un astfel de raport sau parteneriat.

smartapp

Re: magazin-online-care sunt pasii legali?

Post by smartapp » 02 Mar 2014, 01:20

Majoritatea celor care ofera astfel de servicii au propriile lor template-uri de contracte. Totul tine de ce clauze vei introduce tu in acel contract, deoarece va avea putere de lege intre parti. Daca esti de acord cu clauze in dezavantajul tau, e riscut tau pana la urma.
Dar in ce sens afirmi "de a nu fi pacalit"? Ce crezi, de ce te temi ca s-ar putea intampla?

andrispopa

Re: magazin-online-care sunt pasii legali?

Post by andrispopa » 03 Mar 2014, 11:01

Am inteles. Asa este, dar ma refer la situatiile in care, spre exemplu mi se precizeaza clar in contract ca uptime-ul sau perioada de afisare a site-ului pe internet este de 99% iar in practica acesta are multe blocaje si perioade dese in care nu este online din diferite cauze, care, daca nu depinde de mine si de site-ul meu, ce pot sa fac ? la genul acesta de pacaleli, sa spun asa, ma refer. Sau sa mi se spuna spatiu nelimitat pe server, iar eu sa nu fi stiut si sa ma pacaleasca, practic, cu chestia asta de marketing ca am ce vreau la pret mic, cand, de fapt, nu exista spatiu nelimitat. Camla astea m-am gandit. Daca imi mai vin in minte, le-as posta pentru ca m-ar ajuta mult lamuriri pe partea legala. Multumesc ca mi-ati raspuns!! Astept raspuns.

andrispopa

Re: magazin-online-care sunt pasii legali?

Post by andrispopa » 13 Mar 2014, 15:16

Pana la urma, m-am decis si am incheiat un contract pentru mai multe servicii cu o firma, Claus Web.ro si, din cate vad si stiu de la altii, sunt seriosi si prompti mai ales pe partea de asistenta. Preturile pot sa spun ca sunt pe masura serviciilor si sunt acceptabile sau chiar ceva mai mult decat atat. Uptime-ul ma intersa pe mine foarte mult si se pare ca e exact ca si in contract.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests