accident cu victime

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Guest

accident cu victime

Post by Guest » 14 Feb 2014, 01:09

Intr-o seara din luna decembrie in jurul orelor 20.30 circulam pe un drum cu 2 benzi de circulatie pe ambele sensuri si din stanga spre drepata in sensul meu de mers a aparut o persona in viteza ca si cum s-ar fi impiedicat chiar langa axul drumului, am franatsi am virat brusc dreapta ,lovind persoana cu portiera stanga spate care deja intrase pe banda mea de mers ,masina sa dus in sant si m-am oprit intr-un cap de pod ,am iesit din masina si am dat primul ajutor rugand si pe cineva care aparuse la poarta sa sune de urgenta la salvare,dupa ce a fost preluat de salvare ,persoana a decedat la spital din cauza socului postraumatic si starii avansate de ebrietate de 2,2 %0 .In sectiunea de drum in care sa intamplat nefericitul accident viteza maxima admisa era de 70 km/h , intrebarea mea este daca la expertiza se va lua in considerare viteza de evitare a persoanei sau viteza cu care circulam in momentul respectiv,ca am inteles ca cu toate ca a traversat un drum cu 4 benzi fara sa se asigure si plus ca era foarte baut , daca viteza este mai mare si cu 1 km peste limita de viteza admisa as putea avea si eu dosar penal precum si o culpa comuna cu persoana decedata ?

Guest

Re: accident cu victime

Post by Guest » 26 Feb 2014, 19:06

Buna seara !

Pentru intelegerea si solutionarea spetei prezentate de domnia-voastra este nevoie de consultatia de specialitate a unui avocat mai ales ca accidentul s-a soldat cu o persoana decedata. Totul este sa va pastrati echilibrul sisa actionati numai prin avocatul ales de dv.

Mircea PELEA
avocat
mirceapelea@yahoo.com
Contact: 072469081

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests