alcool la volan

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Guest

alcool la volan

Post by Guest » 05 Jan 2014, 22:04

buna ziua in data de 26 iulie 2013 in jurul orei 09 15 in timp ce conduceam un moto scuter am fost implicat intr un accident rutier cu un autoturism ce nu sa asigurat la manevra de intoarcere, singura victima am fost eu. am fost transportat la spital unde am fost testat cu aparatu etilotest la ora 10 32 rezultatu fiind 0.29 la 10 50 mi sa recoltat prima proba de sange rez fiind de 0.65 la 11 50 a doua proba rez 0.45. permisu mi a fost retinut pe loc au trecut 5 luni de atunci si vreau sa stiu ce sanse am sa imi recuperez permisu. ofiteru de caz de la udriste a trimis in luna august 2013 dosaru la parchet cu propunerea de nup si ulterior ma anuntat ca procurorul la respins pe motiv ca a cerut recalculare la inml. momentan nu dispun de bani sa platesc aceea recalculare vreau sa stiu daca mi se poate da o dovada pe perioada cercetarilor am mare nevoie de permis sau dovada de asta tine serviciul meu. multumesc......

Silviu

Re: alcool la volan

Post by Silviu » 15 Jan 2014, 20:19

Dovada o da procurorul. Faceti o cerere. Asteptati recalcularea sau platiti-o. Apoi vedeti ce sanse aveti.

Guest

Re: alcool la volan

Post by Guest » 25 Jan 2014, 19:15

Orice inalcare a legii referitoare la circulatia pe drumurile publice care se incadreaza in limitele legale ale consumului de alcool se pedepseste.
Nu cunosc cazul dv., doar din descrierea postata aici. S-ar putea sa fie coroborate si alte elemente legate de acest caz.
Drept urmare, nu ar fi rau sa consultati si un avocat.

Mircea PELEA
mirceapelea@yahoo.com

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests