Permis de conducere

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Danutz

Permis de conducere

Post by Danutz » 22 Dec 2013, 14:18

Buna ziua!Ma numesc Daniel!In data de 07.09.2013 am fost oprit de catre un organ de Politie.Am suflat in etilotest si am avut 0.48‰ in aerul expirat,apoi am fost la Spital si am dat prima proba de sange si la o ora dupa cealalta!La ora 00:01 am suflat in etilotest,la ora 01:05 am dat prima proba de sange iar la 02:05 a doua!In prima proba la sange am avut 0.95mg/l iar in a doua 0.85mg/l .Acum astept sa fiu chemat in Instanta.Acum intrebarea mea este:O sa imi anuleze permisul de conducere sau o sa il suspende?Care vor fi consecintele?Dosarul penal cat va dura?

Guest

Re: Permis de conducere

Post by Guest » 29 Dec 2013, 11:42

Domnule Dan,
speta dv. nu este deloc simpla. Intervin aici mai multe elemente care va pot atrage suspendarea permisului de conducere sau pote si un dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice pe drumurile publice.
Trebuie imperativ sa nu lasati timul sa curga pentru ca este in defavoarea dv. De aceea, eu va recomand sa consultati cat mai repede un avocat bun care va poate ajuta in rezolvarea problemei pe care o aveti.
Apropo: cand aveti primul termen de judecata ?

Cu bine,
Mircea PELEA
avocat titular
mirceapelea@yahoo.com

Guest

Re: Permis de conducere

Post by Guest » 13 Jan 2014, 17:54

Nici in ziua de astazi nu am fost chemat!Inca astept sa imi vina acasa o citatie!Am fost doar la Politie dand o declaratie dupa venirea probelor biologice!Acum astept ,,judecata" dar mai intai de toate astept sa fiu chemat acolo cat mai curand...SUnt lipsit de experienta in acest domeniu,este prima fapta de genu pe care o comit si as cam avea nevoie de ceva ajutor...

Silviu

Re: Permis de conducere

Post by Silviu » 15 Jan 2014, 20:11

Dane... Speta este foarte simpla. Mirciulica poate sa-ti spuna ce vrea el.

Ai avut peste limita legala, este infractiune. Procurorul, daca nu ai mai avut aventuri de acest gen, iti poate da o amenda administrativa. In functie de practica zonei, nu e unitara, pe tara.
Daca te trimite in judecata, o sa ti se anuleze permisul de conducere. La 1 an de zile de cand a ramas definitiva sentinta penala vei putea da din nou examen pentru permis.

Daca recunosti faptele savarsite, o sa dureze 1 singur termen. Pana te trimit in judecata, insa, poate trece mai mult timp, asta nu pot sa-ti spun pentru ca depinde cat si cum se misca organele de cercetare penala.

Si... de ce bei la volan? Crezi ca e bine? Nici in ziua de astazi nu ai fost chemat? Dar daca nu erai baut, mai erai chemat? Ask yourself...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 24 guests