Permis de conducere obtinut in Romania/rezidenta in Germania

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Crista

Permis de conducere obtinut in Romania/rezidenta in Germania

Post by Crista » 20 Dec 2013, 01:38

Am inceput lucrul in Germania cu contract sezonier in primii trei ani.Mai apoi patronul a dorit sa imi faca un contract pe o perioada mai lunga.Pentru acest contract aveam nevoie de o inregistrare la primarie.Inregistrarea s-a facut aproximativ la 20 august 2010.In septembrie 2010 am revenit in tara pentru a ma inscrie la o scoala de soferi.Am luat examenul la data de 17 ianuarie 2011.La data de 21 ianuarie m-am reintors in Germania.Intamplator am aflat ca permisul meu nu este valabil din cauza faptului ca eram rezidenta in Germania in perioada cand am obtinut permisul si ca de fapt eu trebuia sa imi obtin permisul de conducere in Germania.
O mica paranteza-la scoala de soferi se da spre completare o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu esti rezident in alta tara.Din cate am inteles-si va rog sa ma corectati daca gresesc-esti considerat rezident daca stai mai mult de 185 de zile consecutive dintr-un an pe teritoriul unui stat.Eu nu am stat 185 de zile consecutive nici in Germania,nici in Romania.Avand cetatenie romana am considerat ca nu fac nici un fals in declaratii completand ca nu detin rezidenta in alt stat U.E.Ce anume se poate intampla daca ma autodenunt in acest caz la autoritatile romane?Mi se face dosar penal?Mi se anuleaza permisul de conducere?Cum intru in legalitate-deci-si care sunt consecintele?
M-am adresat autoritatilor germane si au spus ca nu imi recunosc permisul datorita rezidentei mele pe teritoriul Germaniei. Directiva 126/2006/CE,art 12 stabileste ca daca o persoana lucreaza intr-un stat U.E. dar legaturile sale personale sunt in alt stat U.E. atunci rezidenta persoanei este in locul unde are legaturile personale.
Cu toate acestea autoritatile germane spun ca desi legaturile personale sunt in Romania am locul de munca,platesc impozite,primesc corespondenta etc in Germania deci rezidenta mea este in Germania.Dar in cazul meu eu primesc corespondenta si in Romania,cont in banca am tot in Romania deci din punctul meu de vedere-desi sunt anuntata la primarie-eu nu doresc sa ma stabilesc in Germania ci doresc sa ma reintorc acasa in 2-3 ani.Ce pot face pentru a-mi putea fi recunoscut permisul in Germania?
Ce ma sfatuiti?
Cu multumiri anticipate in eventualitatea unui raspuns!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests