mostenirea unui credit

Post Reply
Guest

mostenirea unui credit

Post by Guest » 01 Dec 2013, 21:02

Sora mea a decedat anul acesta la 26.05.2013 in accident auto si in urma acestui fapt noi familia ne am interesat ce e de facut.Stiam ca are un credit la BCR prima casa luat in 2011.Cei de la banca au spus ca nu ne dau nici o informatie daca nu facem actul de mostenitor legal.Fiind de buna credinta si vrand sa nu lasam lucrurile in voia sortii am facut certificatul de mostenitor si sunt unicul mostenitor in cota de 1/1 (parintii au refuzat mostenirea si sunt unicul frate).Ca urmare am aflat ulterior ce ma asteapta si ce inseamna sa fii mostenitor la o paguba.Am facut pana in prezent toate demersurile pt a vinde apartamentul surorii si a stinge datoria catre banca dar din pacate nu am gasit cumparatori.Acum s a intocmit dosar de dauna pt neplata ratelor si mi a venit pe numele meu la ANAF Buzau ca am de plata jumatate din credit adica aproape 130000 lei(va precizez ca eu nu am semnat nici un angajament de plata cu banca).Jumatate din credit a ramas la BCR adica 27.840 euro dar acestia nu au luat legatura cu mine ci doar au trimis o somatie pe numele surorii mele(desi le am depus actele doveditoare decesului la 01.08.2013 la banca).Anaful mi a spus ca pe ei ii intereseaza sa si recupereze cat mai repede banii si in loc sa execute bunul vor incepe cu blocarea conturilor mele si abia apoi cu executarea apartamentului si daca e necesar vor executa si bunurile mele daca nu se acopera prejudiciul.In momentul de fata nu mai vad nici o iesire. Ce se poate face in acest caz si daca ma pute ti reprezenta?

Silviu

Re: mostenirea unui credit

Post by Silviu » 01 Dec 2013, 23:41

Pai... nu va repeziti, va rog!! Mircea e dupa gard!!

Lasand gluma la o parte, cand ati preluat mostenirea aceasta a venit cu activ si pasiv. Gasiti cumparator pentru apartament si achitati suma... Va poate reprezenta oricine, ideea e ca aveti de dat niste bani si TREBUIE sa ii dati, faceti in asa fel incat sa nu ajungeti la judecata, va poate costa prea mult...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests