reziliere contract de inchiriere

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
Anca M

reziliere contract de inchiriere

Post by Anca M » 06 Nov 2013, 17:18

Buna ziua,
Am incheiat in luna ianuarie a acestui an un contract de inchiriere cu o agentie de brokeraj imobiliar din Timisoara pentru o perioada de doi ani, proprietara apartamentului fiind mama mea (urmeaza sa facem transferul proprietatii pe numele meu), dar contractul a fost semnat de catre mine (in modelul contractului de la agentie figuram ca si imputernicita - dar nu am prezentat nicio imputernicire).
Ieri, mergand la apartament sa verific care este starea acestuia am constatat ca lipsesc masina de spalat si frigiderul, chiriasul pe care l-am gasit in apartament, chirias gasit de agentia de brokeraj (cu care are un fel de contract) sustine ca el locuieste in apartament de sase saptamani si de la inceput nu a avut frigider si nici masina de spalat , administratorul firmei de brokeraj promitandu-i ca i le va aduce. Faptul ca acest escroc de administrator al agentiei de brokeraj nu m-a anuntat ca aceste bunuri care imi apartin au fost sustrase din apartament de sase spatamani (de una dintre chiriase -asta mi-a spus cand l-am sunat aseara sa-l intreb unde sunt) imi da dreptul sa reziliez acest contract fara preaviz? Oricum maine dimineata voi merge sa reclam acest furt la sectia de politie.
In contract este mentionat faptul ca la rezilierea contractului trebuie sa-i restitui garantia in valoare de 300 euro dar mai are de achitat cheltuieli cu intretinerea in valoare de 100 euro (cheltuieli pe care trebuie sa le suporte conform contractului) iar in 16.10.2013 mi-a cerut 700 ron pentru inlocuirea unor tevi de la baie, dar dupa vizita de la apartament mi-am dat seama ca a fost schimbat un singur furtun de plastic care nu cred ca valoareaza nici 50 ron. I-am solicitat bonurile pentru materialele schimbate si numarul instalatorului dar nu mi le pune la dispozitie, deci banii si i-a insusit, platind probabil o suma foarte mica instalatorului.
Oricum daca nu-mi aduce inapoi masina de spalat si frigiderul, acestea + intretinerea + cei 700 ron valoareaza mult mai mult decat garantia de 300 euro.
Intrebarea mea este daca pot rezilia contractul fara preaviz, unilateral, fara sa-i restitui garantia si ce document va trebui sa-i trimit in acest sens (o notificare prin posta cu confirmare de primire este ok?)
Sper sa scap maine de acest escroc.
Va multumesc anticipat.

Silviu

Re: reziliere contract de inchiriere

Post by Silviu » 07 Nov 2013, 00:16

In principiu puteti, probabil exista si clauze in contract in acest sens. Puteti sa-i faceti si lui plangere la politie, alaturi de cel ce a furat bunurile din casa. Se incadreaza la inselaciune, daca nu ma insel...

Art. 215

Înşelăciunea

Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests