caz CEDO impotriva Macedoniei. ce sanse am ?

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
lalala

caz CEDO impotriva Macedoniei. ce sanse am ?

Post by lalala » 28 Oct 2013, 22:45

Am avut un caz prin care am fost oprita la frontiera macedoniei cu albania, desi eram in tranzit, am fost data jos din autobuz si interogata in mod abuziv. nu mi s-a spus de ce sunt interogata si nici nu mi s-a acceptat prezenta unui reprezentant din partea ambasadei romaniei in macedonia. Am fost intrebata chestiuni politice si mi s-au luat fara permisiunea mea numerele de telefon din cartela telefonica. mi s-a cerut colaborarea cu serviciile secrete macedonene, nu am acceptat acest lucru, am fost amenintata apoi cu interdictia. mi s-a dat intr-un final drumul, nu inainte sa ma ameninte ca daca voi mai trece prin macedonia voi fi supusa aceluiasi tratament. am mediatizat cazul in albania, a fost transmis la toate posturile de stiri din albania, macedonia, kosovo... probabil ca in momentul cand voi mai trece vreodata pe acolo nu imi vor mai da drumul asa de usor... dupa asta am incercat sa folosesc mijloacele interne, dar am avut probleme. avocatul era membru de partid (un partid care colaboreaza cu macedonenii) si nu mi-a trimis actul de acuzatie la procuratura. apoi un altul mi-a spus ca ma va reprezanta, dupa care dupa ce a trecut o luna, a spus ca nu ma mai reprezinta deloc si ca ar fi vorbit cu un politician din albania si acesta ar fi spus ca nu merge sa ii dau in judecata. cand l-am intrebat pe politicianul respectiv, a spus: am banuit ca colaboreaza cu serviciile secrete macedonene, dar si-a dat arama pe fata. in momentul cand m-am simtit cu mainile legate, neputand face nimic, am trimis cerere catre strasburg (aplicatie) explicand toate aceste probleme. apoi mi s-a sugerat de catre un mediator sa incerc sa trimit eu actul de acuzatie la procuratura competenta. am facut acest lucru, dar nu mi se trimit nici un fel de informatie. am primit raspuns din partea cedo ca aplicatia mea a fost primita si mi s-a cerut decizia tribunalului ca urmare a acuzatiei mele. eu nu puteam avea decizia, pentru ca, asa cum am spus anterior, nu fusese trimis nici un act de acuzare. ce trebuie sa fac in acest caz si ce sanse de reusita am sa mi se declare cererea ca compatibila?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests