Partaj bunuri comune in Romania si in Austria.

Post Reply
Guest

Partaj bunuri comune in Romania si in Austria.

Post by Guest » 27 Oct 2013, 04:27

Locuiesc in Austria din 1980 , sant cetatean Roman cu domiciliul in strainatate , atat eu cat si fosta sotie . In anul 2006 fosta sotie a deschis aici in Austria proces de divort . Eu am cautat sa aplanez amiabil acest proces dar fara succes. Astfel am hotarat sa deschid si eu un proces de divort in care am cerut si partajarea bunurilor comune din Romania si din Austria Astfel in anul 2007 la cca 5 luni distanta de divortul deschis de fosta sotie in Austria . In prima instanta de fond din Romania la jud. S1 fosta sotie a fost gasita vinovata de desfacerea casatoriei apoi aceasta a facut recurs la TMB si din cauza grevelor ce au avut loc in Romania cu Judecatori si Avocati nemultumiti de conditii de lucru si salarii mici procesul din Romania sa prelungi f.f.f mult si astfel sa ( suspendat ca fiind de sine judecat in Austria ) procesul din Austria a ramas definitiv inaintea celui din Romania . In Austria cum se stie femeile sant protejate la exces si am pierdut eu fiind gasit vinovat de desfacerea casatoriei si obligat la plati de intretinere nejustificate. Am cerut baroului de avocatura din landul unde locuiesc inca din 1984 sa-mi delege un avocat din oficiu pentru Partajarea bunurilor din Austria ( iar instanta din Romania de la jud.S1 sa declarat necompetenta pentru partajarea bunurilor din Austria cu RECURS ) fara sa se mentioneze la cate zile sa se faca recursu la 5 zile 15 zile sau ???.Avocata desemnata de baroul de avocati din Austria a omis intentionat sa deschida partajul bunurilor imobiliare din Austria si astfel am pierdut trei case fiind acum obligat sa locuiesc cu chirie , iar fosta sotie locuieste cu amantul ei in trei case . Cu mari greutati morale si financiare am reusit sa gasesc o posibilitate de a incerca o ultima sansa pentru a recupera o mica parte din valoarea caselor printr-un proces de BERAICHERUNG mai precis (aceasta si-a insusit mai mult decat i se cuvine ) Intrebarea mea este : Ce sa fac sa pot obtine partajul bunurilor din Austria dupa legislatia Romana,tinand cont ca eu mi-am aratat permanent dorinta de a face partajul bunurilor atat cele din Romania care conform legislatiei se imparte 50/50 % iar cele din Austria apartin in totalitate fostei sotii , vin cu mentiunea ca in Austria este o lege( & 90 ) care impune ca in termen de un an de la ramanerea definitiva a divortului partile sa deschida proces de partaj,lucru pe care avocata mea nu la facut asa cum am mai mentionat , plimbandu-ma cu vorba pana sa scurs termenul legal tegiversare de care eu nu sant vinovat. Am facut plangere impotriva fostei avocate care m-a vandut avocatei fostei mele sotii si intentionat nu a deschis procesul de partaj cerere ce mi-a fost RESPINSA . Va rog sa ma ajutati sa pot obtine partajarea bunurilor chiar si prin acest proces de Beraicherung dupa legislatia ROMANA , care prevede impartirea bunurilor jumatate 50 / 50 % Este f.greu ca dupa 40 de ani de muncqa sa ajungi pe drumuri fara un acoperis deasupra capului eu fiind si bolnav de diabet ami este f.f. greu , nu primesc nici un sprijin din partea statului Roman al carei cetatean sant desi locuiesc in Austria de peste 33 de ani eu fiind recunoscut ca emigrant politic conf conventiei din 1951 al ONU. iar dupa caderea lui Ceausescu mi-am redobandit cetatenia Romana si nu am cerut nici o data cetatenia Austriaca . In speranta unui sfat ,la ce usi sa bat in Romania pentru un partaj drept sau din partea Ministerului Justitiei o mentiune legislativa care mentioneaza drepturile dupa care sa se judece de instanta Austriaca , doi cetateni ROMANI intrun proces civil pentru drepturile familie si copii .Va multumesc cu mult drag. Cu Respect Mihai Tibu .

Silviu

Re: Partaj bunuri comune in Romania si in Austria.

Post by Silviu » 28 Oct 2013, 23:31

LEGEA NUMAR: 105 DIN 22/9 /92 cu privire la reglementarea raporturilor de drept international privat

CAPITOLUL V
Bunurile

Secţiunea I
Regim general
Art. 49
Posesia, dreptul de proprietate şi celelalte drepturi reale asupra bunurilor, inclusiv cele de garanţii reale, sînt cîrmuite de legea locului unde acestea se află sau sînt situate, afară numai dacă prin dispoziţii speciale se prevede altfel.

Art. 50
Natura mobiliară sau imobiliară, cît şi conţinutul drepturilor reale asupra bunurilor se determină în conformitate cu legea locului unde se află sau sînt situate, prin derogare de la art. 3.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=13197

Deci ... cred ca nu se poate ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests