AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post Reply
Guest

AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Guest » 22 Oct 2013, 09:59

Buna ziua! In luna august am nimierit intr-un accident de masina. Am fost loviti de o masina care a intrat pe contrasens si ne-a loit din plin. Soferul era in stare de ebrietate. Stapinul autoturismului era o terta persoana care spune ca soferul este o ruda de-a dinsului si acesta din urma ia luat masina de la poarta fara sa ii spuna. Ofiterul de politie a fost chemat la fata locului accidentului si a fost intocmit proces-Verbal de Contraventie. Noi am primit citatie la judecata pentru data de 10.10.2013. Judecata a fost aminata deoarece contravenientul nu s-a prezentat. Pe data de 11.10.2013 aflam ca contravenientul a contestat procesul verbal si a fost judecata inchisa pe aceasta contestatie, prin are s-a luat hotarirea ca Procesul Verbal intocmit de ofiterul de politie este nul deoarece:
1. nu a fost indicat anul, data, luna si locul comiterii faptei contraventionale
2. Ofiterul de politie a indicat articolul gresit in Procesul verbal (articulul care prevede fapta contraventionala comisa)
3. Procesul verbal contine corectari.
Spuneti-ne va rog mult ce putem face mai departe??? Dupa cum a fost intocmit procesul verbal as putea spune ca intentionat a fost intocmit gresit. cum se oate ca atitea greseli sa fie intr-un Proces Verbal? Acum tot noi raminem cei patimiti, noi care si la moment suntem speriati cind mergem pe drum, masina ne este avariata si sta in garaj...
Multumesc anticipat!!!

Silviu

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Silviu » 22 Oct 2013, 17:11

Mergeti la un avocat, situatia nu este atat de crunta pe cat pare. Spun asta in sensul ca puteti sa va primiti despagubirile, printr-o actiune in instanta, dar va avertizez ca o sa fie de durata. Inca odata, insist, adresati-va unui avocat, prezentati-i toata istoria cu inscrisurile aferente, procesul verbal, hotararea etc. si veti primi ajutor.

In functie de zona in care s-a intamplat accidentul cautati un avocat apropiat instantei respective, sa puteti evita plata unor cheltuieli (posibil consistente) cu deplasari etc.

Mult succes.

C_A_Coltuc

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by C_A_Coltuc » 23 Oct 2013, 10:35

Trebuie depusa in instanta

Silviu

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Silviu » 23 Oct 2013, 12:18

Pe cuvant??!!

Guest

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Guest » 23 Oct 2013, 12:34

Cea mai mare dilema este ca am fost deja la un avocat din regiune, insa acesta spune ca sunt slabe sanse sa se mai faca ceva, daca PV e nul. Am discutat cu avocati mai din indepartare si acestea ne spun ca sigur mai este si un dosar penal pe linga acesta contraventional, pe cind avocatul pe care eram aproape sa il angajam mi-a comunicat ca nu are cum sa fie dosar penal. Nu stim daca sa contestam hotarirea judecatorului cu privire la nulitatea PV... sau sa asteptam judecata din data de 10.11.2013 ??? Si daca PV e nul atunci ar trebui sa raspunda de aceasta fapta ofiterul care l-a intocmit? (aici coruptia e la putere...)
P.S. Multumesc mult de sfaturi!!!

Silviu

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Silviu » 23 Oct 2013, 12:53

Pai... vorbim despre dreptul aplicabil in Romania sau in Moldova?? Au rezultat vatamari corporale in urma accidentului? A fost cineva ranit? Altfel nu poate exista dosar penal...

Unde se judeca acest dosar? Ce va opreste sa chemati in judecata asiguratorul celui ce se face vinovat? Nulitatea procesului verbal in sine nu atrage lipsa de raspundere a vinovatului fata de dvs!

Guest

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Guest » 23 Oct 2013, 13:38

In Moldova...Vatamari corporale nu au fost, suntem toti OK. Mi s-a comunicat ca trebuie sa fie Dosar penal pentru "luarea masinii fara voia stapinului". (soferul care ne-a lovit a luat masina fara sa comunice proprietarului care ii este ruda - astea au fost comunicate de stapinul masinii in declaratia sa).
Ce tine de asigurator, am depus pachetul de documente la ei , dar compania de asigurari ne-a comunicat ca poate sa ne dea raspuns final cu privire la despagubire doar dupa ce va fi hotarirea judecatii cu privire la 2 dosare (nu stiu de unde acestia stiu ca sunt 2 dosare). Plus, despagubirea pe care o v-om primi e cu mult mai mica decit pagubele produse.
Apoi in hotarirea luata de judecator cu privire la Nulitatea PV scrie "se inceteaza examinarea cazului contraventional imputata cetateanului X atras la raspundere conform atr. X , din motivul nulitatii PV contraventional". Asta ce inseamna ca dosarul este inchis?

Sa va spun sincer, sunt dezamagit, am mai pierdut un caz anul trecut (atunci vinovatul de uciderea fratiorului meu de 2 ani a scapat cu ... libertate). Nu mai am incredere in nimeni...

Imi cer scuze pentru deranjul cauzat si poate intrebarile mele sunt fara sens dar deja nu inteleg...

Silviu

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Silviu » 23 Oct 2013, 14:25

Imi pare rau sa va spun, dar in materia dreptului moldovenesc nu va putem explica mai nimic. Poate daca unul din colegii de pe forum are experienta in asa ceva vă va ajuta, dar eu personal nu pot.
Daca tinea de legislatia romana se punea problema altfel, dar in cazul asta mi-e teama ca orice v-as sfatui ar fi gresit, pentru ca nu stiu cat de mult se aseamana cele doua legislatii...

Imi pare rau pentru accidentul suferit, sper sa reusiti pana la urma!

Guest

Re: AM NEVOIE DE AJUTOR!!!

Post by Guest » 23 Oct 2013, 15:33

Nu e nimic!
Doar ca acum nu am incredere in nici un avocat sau judecator din Moldova... Cred ca atita coruptie nu mai e in nici o tara...
Succese Dvs!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests