Recuperare cautiune si despagubire

Post Reply
Guest

Recuperare cautiune si despagubire

Post by Guest » 17 Oct 2013, 13:32

Buna ziua, numele meu este Popescu Florin si doresc sa primesc un raspuns competent la urmatoarea problema :
- in anul 1999 o ruda a fost arestata in Turcia iar dupa doua luni de arest intr-o inchisoare de maxima siguranta, in baza unei cautiuni a fost eliberata, de altfel in aceeasi cauza au fost arestate doua persoane, fiecare fiind eliberate pe baza unei cautiuni . Imediat s-a depus recurs care a fost admis si au castigat ambii, fiind declarati nevinovati . Bucurosi ca au scapat au abandonat recuperarea cautiunii, dar acum ar dori sa stie ce ar putea face sa recupereze acea cautiune si ce trebuie sa faca in vederea obtinerii unor daune pentru retinerea respectiva . Am postat acest anunt deoarece ei sunt de la tara si nu au internet ,
cu stima,
Florin Popescu

Silviu

Re: Recuperare cautiune si despagubire

Post by Silviu » 21 Oct 2013, 19:37

Domnule Florin Popescu, este greu sa va dau un raspuns competent (stiu, va intrebati de ce scriu daca nu pot) dar dreptul penal TURC nu prea este de competenta noastra... V-as indruma catre ambasada turciei la bucuresti, pentru informatii, sau la ambasada romaniei de pe teritoriul turc. Puteti sa puneti aceleasi intrebari si acolo, insa parerea mea COMPETENTA este ca daca din 1999 (chiar si 2000) nu s-a facut nimic in sensul recuperarii cautiunii, s-a prescris dreptul rudei dvs/rudelor dvs de a mai cere vreun ban de oriunde.

Totusi, va doresc mult succes!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests