expropiere nefinalizata

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
ninel

expropiere nefinalizata

Post by ninel » 11 Oct 2013, 19:05

In 1979 mi s-a expropiat un teren intravilan de apox 140m2.Restul de teren care mi-a ramas am casa pe el. Dupa 1982 locul fiind aproape viran ,fiindca nu incepuse constructia de blocuri din jurul meu am mutat gardul proprietatii de asa maniera incat in momentul de fata am suprafata intreaga dinaintea exproprierii dar bineinteles diferita de cea initiala.Am o adeverinta din care reiese ca dupa expropiere parintii mei nu s-au prezentat pentru ridicarea drepturilor banesti in urma expropierii.
In aceste conditii:
1) Pot sa consider ca expropierea nu este incheiata si sa cer la primarie in compensatie terenul care il ocup in prezent?
2)daca primaria refuza cererea mea pot sa o dau in judecata sustinand faptul ca blocul care este construit pe terenul expropriat dar cu expropiere nefinalizata ,deci blocul respectiv ar avea o autorizatie de constructie care nu ar fi valabila?

Mentionez ca de aproximativ 18 ani platesc impozit pe intreaga suprafata de teren la sectia financiara.
Va multumesc.

Silviu

Re: expropiere nefinalizata

Post by Silviu » 13 Oct 2013, 17:33

Domnu Ninel, v-ati trezit cam tarziu.. Nu sunt ironic nici sarcastic, dar zau, din 1990 si pana acum, ce-ati pazit??

ninel

Re: expropiere nefinalizata

Post by ninel » 17 Oct 2013, 19:21

Decretul care ma afecteaza pe mine este 410/1979.Acest decret nu a fost difuzat in MO la acea data.Poate avea el un caracter legal atat timp cat nu a fost publicat in MO ? Mai ales ca era de interes public!!
Exista vreo posibilitate de a ataca acest decret?

Guest

Re: expropiere nefinalizata

Post by Guest » 26 Oct 2013, 20:54

Legea Nr.165 din 16.05.2013-se refera doar la cei care au depus cereri in anii trecuti? De ce nu se accepta si cereri prezente? Ce lege este asta?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests