cod CAEN sub conditie / denumire societate

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
floryxsx

cod CAEN sub conditie / denumire societate

Post by floryxsx » 05 Oct 2013, 20:59

Buna seara,

Am si eu 2 probleme va rog: am un SRL cu asociat unic care are ca obiect principal de activitate: Restaurant, precum si multe alte obiecte de activitate subsidiare. Daca as vrea sa transform obiectul principal de activitate in azil de batrani (8730), trebuie sa renunt la toate codurile caen actuale? Am depus cerere la ONRC cu toate codurile caen actuale si a fost respins dosarul pe motiv "cod CAEN sub conditie".

1. noul cod caen as vrea sa fie: 8730 – Activitati ale caminelor de batrani si ale caminelor pentru persoane aflate in incapacitate de a se ingriji singure. Si as vrea sa mai adaug la coduri subsidiare: 8710 – Activitati ale centrelor de ingrijire medicala, 8790 – Alte activitati de asistenta sociala, cu cazare, n.c.a.

Societatea are foarte foarte multe coduri caen la momentul acesta. Trebuie sa renunt la toate? As putea sa renunt, nu ma deranjeaza, doar ca sunt vreo 4 pagini (cine a facut actul constitutiv a mers pe premisa "sa fie acolo ca nu se stie cand veti avea nevoie" :shock: ) si doamna de la ONRC a zis ca trebuie sa le scriu pe toate in Decizia Asociatului Unic.

2. Daca denumirea societatii este... sa zicem... "X si Y SRL" si as vrea sa schimb denumirea sa fie ceva mai apropiat unui azil de batrani, DAR FARA A RENUNTA la numele actual al societatii, cum as putea sa fac? Am intrebat la ONRC si au zis ca nu este posibil. Mi-au spus ca trebuie sa renunt la denumirea actuala. Desi sunt multe societati mari care au un nume mai ciudat al societatii si o alta denumire pentru "public". De exemplu, un restaurant are denumirea sociatetii "SC M S I SRL", iar denumirea pentru public este "Restaurantul Bella".

Aveti idee cum as putea sa pastrez denumirea "ciudata" si sa am una mai normala/formala pentru azil de batrani?

V-as ruga din suflet sa ma ajutati ca trebuie sa plec din tara in 2 saptamani si as vrea sa stiu daca pot face ceva in ambele situatii.

Multumesc din suflet!

:cafea: :floare:

floryxsx

Re: cod CAEN sub conditie / denumire societate

Post by floryxsx » 21 Oct 2013, 17:50

Dragii mei, am rezolvat cu codul caen 8730. Am intrebat la ONRC cu privire la denumirea societatii dar u zis ca nu au idee. Ma puteti ajuta va rog ??

:cry: :-(

smartapp

Re: cod CAEN sub conditie / denumire societate

Post by smartapp » 28 Feb 2014, 13:49

Tu vrei sa pastrezi denumirea actuala, dar in acelasi timp sa si schimbi denumirea? Pai, e o contradictie. Te referi aici sa pastrezi denumirea comerciala a societatii pe care o folosesti acum, desi noul nume inregistrat la ONRC sa fie gen AZIL DE BATRANI SRL? Daca asta doresti, se poate; iti schimbi denumirea firmei in AZIL DE BATRANI SRL, si pentru fiecare spatiu folosit (social, secundar, etc) cand obtii avizul de functionare poti trece acolo denumirea comerciala.

Exemplu: societatea se numeste AZIl de BATRANI SRL, si are 1 sediu social si 2 puncte de lucru:
- sediu social - nu iti faci aviz de functionare acolo ca e doar sediu social
- primul punct de lucru - restaurant - in avizul de functionare de la Primarie treci ca si denumire comerciala RESTAURANT BLABLABLA
- al doilea punct de lucru - azil de batrani - in avizul de functionare de la Primarie treci ca si denumire comerciala CASA BATRANILOR, etc.

ps: cum ai rezolvat cu 8730? Te-au pus sa faci hotarare asociat unic sa le scoti pe toate?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests