respingere dosar Astra asigurari

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
Dorellupascu

respingere dosar Astra asigurari

Post by Dorellupascu » 24 Sep 2013, 13:04

Buna ziua! am si eu o problema legata de respingerea dosarului de daune de la Astra asigurari. In data de 18 09 2013 un sofer care nu s-a asigurat iesind din parcare s-a bagat in fata mea (eu mergand pe banda de langa axul drumului, cu o viteza de 50 km/h) am incercat sa evit accidentul dar din pacate din sens opus veneau masini si pt a evita o coleziune mai marea am intrat in conducatorul cu autoturismul dacia 1320. Mentionez ca am constatat daunele de comun acord soferul si-a recunoscut vina. Dar cei de la asicurari imi resping dosarul deoarece eu nu am respectat distanta legala. Spuneti-mi va rog cu ce sunt eu de vina daca conducatorul autoturismului dacia 1310 de pe a doua banda se baga in fata mea fara a se asigura voind sa intoarca masina, desenu facut aratand destul de clar conditiile in care s-a produs coleziune. va rog din suflet dati-mi un sfat.

Silviu

Re: respingere dosar Astra asigurari

Post by Silviu » 22 Oct 2013, 23:33

Trebuie sa va adresati instantei pentru solutionarea acestei probleme, pentru ca societatea de asigurare o sa va refuze plata in continuare.

Va avertizez despre urmatoarele aspecte: la acest gen de dosar se plateste taxa de timbru raportata la valoarea despagubirilor pe care le solicitati, taxa fiind destul de mare. Pentru mai multe detalii cautati legea speciala cu privire la taxele de timbru de anul acesta. (OUG 80/2013)
In plus, in acest tip de cauze se face expertiza in stabilirea derularii evenimentelor dar cel mai probabil si pentru evaluarea prejudiciului, care implica alte cheltuieli.

Aceste aspecte o sa vi le explice in detaliu un avocat, daca decideti sa contactati unul.

Va doresc succes!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests