Mari probleme cu asociatul majoritar!

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
Emi

Mari probleme cu asociatul majoritar!

Post by Emi » 16 Sep 2013, 02:58

Buna ziua,
cu cateva luni in urma am cunoscut un domn care era german si vroia sa deschida un SRL in sibiu, dar nu putea sa-l deschida singur deoarece mai avea o firma in care era asociat unic... asa ca m-a gasit pe mine sa-i fiu asociat! Am 18 ani, nu cunosc prea bine legile si as vrea sa ma informez care sunt drepturile mele.
El s-a folosit de mine sa deschida firma, si nu doar, l-am ajutat in asa fel incat firma a avut incasari de peste 2.000 euro in prima luna, dar eu nu am vazut nici un ban, plus mi-a spus ca nu mai lucreaza cu mine si ,,cica'' m-a dat afara...

Acum cateva zile mi-a scris un email ca trebuie sa pun cota parte chieltuielilor firmei (chirie, telefon, benzina ...etc) cu partea de 5% care imi revine mie...

Eu personal nu am vazut nici un ban, si daca mi-ar da 5% din veniturile declarate ar fi probabil mai putin de un leu (prima luna nu a declarat nimic, a doua a declarat 3 facturi proforme in valoare de 80 lei, dintr-un total de peste 120 de chitante in valoare de 100 lei fiecare/luna)

Eu as vrea sa ies din firma dar nu primesc semnatura lui. Sa-l dau in judecata nu am bani. Bani nu primesc, si nici informatii despre ce se intampla cu firma.

Daca el are un control pentru evaziune fiscala o sa intru si eu?????????
:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
Pentru toate neregulile firmei o sa intru si eu? Sau daca nu am drept de decizie, sunt salvat de orice pericol de genul?

Va rog mult ajutati-ma!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 22 guests