refuzul cumparatorului de a radia masina cumparata de la fir

Discutii privind Codul Rutier, contraventii si probleme conexe, Dreptul Transporturilor, etc
Post Reply
Guest

refuzul cumparatorului de a radia masina cumparata de la fir

Post by Guest » 12 Jul 2013, 17:36

ca administrator de firma am convenit cu un cumparator sa-i vand masina firmei.Am completat factura cu suma si datele cumparatorului fisa de instrainare ,fisa de neurmarire fiscala pt. firma si am acceptat sa-i dau cartea de identitate si certificatul inmatricularea masinii pt.a rezolva el restul (radierea) masinii la politie.Persoana in cauza a revandut masina in 2 zile ,actele masinii (certificatul de inmatriculare,cartea de identitate si probabil certificatul fiscal)ajungand la alta persoana din alt judet care ma amana cu intrarea in legalitate , respectiv radierea masinii din evidenta politiei.Cum pot actiona legal cat mai repede ?Pot declara masina furata ? Pot sa actionez cumparatorul in judecata pt.ca a adat actele mele altei persoane , fara a avea acceptul meu ? Sa fac o sesizare la Politia Iasi ?Cumparatorul este angajat la Politia de Frontiera Iasi si tocmai de aceea am avut incredere si i-am dat actele originale ale masinii....

Edi

Re: refuzul cumparatorului de a radia masina cumparata de la

Post by Edi » 12 Jul 2013, 18:40

Buna ziua! Trimiteti o petitie la Politia de Frontiera,dureaza cateva minute daca intrati pe site-ul institutie,cu toate datele politistului. Se vor efectua verificari si veti primi,cu siguranta,un raspuns. Succes!

Cuculis

Re: refuzul cumparatorului de a radia masina cumparata de la

Post by Cuculis » 15 Jul 2013, 08:44

Nu cred ca ajuta cu nimic sesizarea la Politie. Nu era in exercitiul functiunii cand a cumparat, plus ca poate vinde bine merci fara sa o radieze el din evidente. Aveti calea actiunii in constatarea unui drept, pe care dvs. evident ca nu il aveti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests