Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
AndreeaMary

Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by AndreeaMary » 06 Jun 2013, 17:41

Buna ziua. Iubitul meu are un site unde a specificat ca realizeaza lucrari de licenta. Acum ceva timp un client l-a amenintat ca ii face plangere penala la politie pentru ca a descoperit ca lucrarea pe care a platit 400 ron a fost copiata integral de pe internet. Poate pati ceva?
Va rog din suflet sa ma lamuriti.

Guest

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by Guest » 06 Jun 2013, 20:49

AndreeaMary wrote:Buna ziua. Iubitul meu are un site unde a specificat ca realizeaza lucrari de licenta. Acum ceva timp un client l-a amenintat ca ii face plangere penala la politie pentru ca a descoperit ca lucrarea pe care a platit 400 ron a fost copiata integral de pe internet. Poate pati ceva?
Va rog din suflet sa ma lamuriti.
Pe site-ul respectiv este mentionat ca lucrarile de licenta sunt originale si ca nu sunt copii ale altor lucrari? Ce scrie in regulamentul site-ului Dvs? Livrati lucrarea de licenta (care ar trebui sa fie doar un exemplar pentru inspiratie, intrucat, in opinia mea o lucrare de licenta are drept scop dovedirea acumularii de catre cel care o face a unor cunostinte de specialitate si nicidecum a capacitatii acestuia de a da Copy/paste) ca si cum ar fi o lucrare personalizata, facuta special pentru o persoana anume, care a comandat-o sau pur si simplu, ca orice produs ce poate fi descarcat de pe internet?

Este foarte important sa se stie care sunt clauzele contractuale dintre prietenul Dvs , ca proprietar al site ului si cel care descarca contra cost aceste documente. Aceste clauze, reise clar din regulamentul site-ului, care este accesibil oricui intra pe site. Simplul accept al acestuia de a cumpara lucrarea arata ca se afla in cunostinta acestul regulament si ca este de acord cu acesta, evident daca regulamentul ii este afisat .

Guest

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by Guest » 06 Jun 2013, 20:51

Vizitator wrote:
AndreeaMary wrote:Buna ziua. Iubitul meu are un site unde a specificat ca realizeaza lucrari de licenta. Acum ceva timp un client l-a amenintat ca ii face plangere penala la politie pentru ca a descoperit ca lucrarea pe care a platit 400 ron a fost copiata integral de pe internet. Poate pati ceva?
Va rog din suflet sa ma lamuriti.
Pe site-ul respectiv este mentionat ca lucrarile de licenta sunt originale si ca nu sunt copii ale altor lucrari? Ce scrie in regulamentul site-ului Dvs? Livrati lucrarea de licenta (care ar trebui sa fie doar un exemplar pentru inspiratie, intrucat, in opinia mea o lucrare de licenta are drept scop dovedirea acumularii de catre cel care o face a unor cunostinte de specialitate si nicidecum a capacitatii acestuia de a da Copy/paste) ca si cum ar fi o lucrare personalizata, facuta special pentru o persoana anume, care a comandat-o sau pur si simplu, ca orice produs ce poate fi descarcat de pe internet?

Este foarte important sa se stie care sunt clauzele contractuale dintre prietenul Dvs , ca proprietar al site ului si cel care descarca contra cost aceste documente. Aceste clauze, reise clar din regulamentul site-ului, care este accesibil oricui intra pe site. Simplul accept al acestuia de a cumpara lucrarea arata ca se afla in cunostinta acestul regulament si ca este de acord cu acesta, evident daca regulamentul ii este afisat .

Erata: Imi cer scuze, m-am grabit si cred ca am fost confuz in exprimare. "Aceste clauze, reise clar din regulamentul site-ului, care este accesibil oricui intra pe site. " Am vrut sa mentionez ca aceste clauze sunt de fapt niste drepturi si obligatii care reises clar, sau asa ar trebui, din regulamentul site-ului.

AndreeaMary

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by AndreeaMary » 07 Jun 2013, 08:25

Pe site este mentionat astfel: Realizam lucrari de licenta din orice domeniu conform cerintelor profesorului indrumator.
In termenii si conditiile site-ului scrie clar ca lucrarile sunt adaugat de absolventi conform legii 8/1996 si ca lucrarile sunt oferite doar pentru consultanta, suport logistic sau inspiratie.

Guest

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by Guest » 07 Jun 2013, 09:56

AndreeaMary wrote:Pe site este mentionat astfel: Realizam lucrari de licenta din orice domeniu conform cerintelor profesorului indrumator.
In termenii si conditiile site-ului scrie clar ca lucrarile sunt adaugat de absolventi conform legii 8/1996 si ca lucrarile sunt oferite doar pentru consultanta, suport logistic sau inspiratie.
Atunci nu l-ati inselat. A incheiat un contract civil dezavantajos. Acum depinde de felul in care va este structurat site-ul. Se poate ca prietenul sa primeasca amenda pentru ca nu a facut evident regulamentul clientilor sai. Vezi situatiile de acum cativa ani de la casele de schimb valutar, cand nu era mentionat clar cursul de schimb.

AndreeaMary

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by AndreeaMary » 07 Jun 2013, 14:10

Multumesc pentru raspunsuri, parca ma simt mai linistita. Respectivul client sustine ca a fost indus in eroare de faptul ca pe site este mentionat ca: Realizam lucrari de licenta conform cerintelor profesorului indrumator, adica a crezut ca noi ii vom face o lucrare autentica, personalizata. Termenii si conditiile site-ului nu sunt ascunse, ci sunt puse la vedere, in meniul principal, ca o categorie. Imi puteti spune daca are dreptate, adica daca a fost o inducere in eroare?

Guest

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by Guest » 07 Jun 2013, 19:43

AndreeaMary wrote:Multumesc pentru raspunsuri, parca ma simt mai linistita. Respectivul client sustine ca a fost indus in eroare de faptul ca pe site este mentionat ca: Realizam lucrari de licenta conform cerintelor profesorului indrumator, adica a crezut ca noi ii vom face o lucrare autentica, personalizata. Termenii si conditiile site-ului nu sunt ascunse, ci sunt puse la vedere, in meniul principal, ca o categorie. Imi puteti spune daca are dreptate, adica daca a fost o inducere in eroare?
Inducerea in eroare se stabileste de instanta, tinand cont de situatia in care alte persoane straine de situatie ar putea cadea in aceeasi capcana (adica ar intelege la fel ca cel caare va acuza) ori ba. Deci aici nu va pot raspunde, pt ca nu stiu cum vor decurge lucrurile.

AndreeaMary

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by AndreeaMary » 07 Jun 2013, 20:02

Adica instanta este posibil sa sustina acuzatia de inselaciune?

Guest

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by Guest » 07 Jun 2013, 21:53

AndreeaMary wrote:Adica instanta este posibil sa sustina acuzatia de inselaciune?
E prea putin probabil. Sunt foarte multe site-uri in genul celor despre care faceti Dvs vorbire. Nu cred ca se ajunge macar la instanta. Nu este caz penal, asa ca nu va mai faceti griji.

User avatar
administrator
Site Admin
Site Admin
Posts: 46
Joined: 27 Feb 2009, 00:59
Location: Romania
Contact:

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by administrator » 13 Jun 2013, 17:04

Cred ca si clientul a ajuns pe acest forum:
am-cumparat-o-lucrare-de-licenta-si-am-primit-un-plagiat
Site Admin
Avocatura Com

TAS

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by TAS » 26 Sep 2017, 22:18

ATENTIE MARE! Site-ul fiilicentiat este o mare escrocherie. Nu folositi acest site incat mint cu o degajare de necrezut. Nu isi fac treaba, te amana la nesfarsit si nu le pasa de termene. Nici banii inapoi nu-i mai vezi. Fiti cu bagare de seama! Nu va lasati prostiti de omul de la telefon care incheie conversatia cu "Doamne ajuta!"

xxx

Re: Acuzatie de inselaciune. Va rog sa ma ajutati.

Post by xxx » 14 Jun 2018, 12:05

Buna, vedeti ca daca va acuza de inseleciune mai probabil sa scapati cu bine de aceasta acuzatie caci cum au mai spus sus e doar "un schimb dezavantajos" pentru client. Insa depinde de faptul in ce masura clientul e nemultumit si cat de mult doreste sa-si faca dreptate. Poate cu usurinte apela la servicii de anchetator personal ca sa va caute ceva ce nu e in regula. Chiar la achizitionarea lucrarii a fost oare clientul informat despre termeni si conditii si unde anume sunt amplasate pe site aceste termeni si conditii. Ele trebuie OBLIGATORIU sa fie in fata si clientul odata ce achizitioneaza careva din servicii obligatoriu trebuie sa-si dea acordul ca a citi aceste termeni si conditi cu o semnatura electronica sau de mana. Daca aceste termeni si conditi sunt bagate undeva in dosul stieului sau intr-un script al stireulu- atunci dvs ca vanzator incalcati legea. La fel va pot gasi o sumedenia de incalcari prin care va pot atrage la raspundere penala, spre ex daca siteul prin care acrodati servicii face declaratii la instantiile respective de profitul pe care il face, sunt oare trecute la cheltuieli ale companiei plata de host si domen. Platiti oare toate impozitele ce va priveste in comformitate cu srviciile pe care le acordati ect. Mai pe scurt, daca va avea cineva interesul sa va gaseasca ce nu e in regula 100% va vor gasi acele incalcari. Cu asa treaba cu usurinta s-ar putea fi ispravit un anchetator personal ce lucreaza la comanda.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests