proces civil in iatalia

Post Reply
Guest

proces civil in iatalia

Post by Guest » 17 May 2013, 09:33

buna ziua...in perioada 2007si pana in mai 2009 am lucrat impreuna cu sotul la o fabrica de facut ladite din lemn pt fructe si legume in Italia..(FINALE EMILIA) in februarie cand am inceput munca ni sa facut contract de lucru pe 9 luni iar dupa 9 luni ne-au facut contract definitiv.. am semnat tot felu de hartii nestiind ce semnan printre care ne-au pus sa semnam cum ca nu ne trebuie sindicat...dua 2 ani de lucru am vazut ca nu ne plateste concedii si alte drepturi ..ne-am dus sa vedem la sindicat ce drepturi avem pe baza acestui contract...iar de la sindicat ne-au zis ca avem toate drepturile ca un cetatean italian...asta e una din probleme....cand am ajuns acolo ni sa facut o : SCRITTURA PRIVATA DI COMODATO)) nu prea am inteles ce e dar am latit lunar o suma de 450 euro plus apa..curent..si gaz ..dar acest contract avea legatura cu contractu de munca...ni s-a spus ca putem sta in acest apartament doar cat lucram la firma respectiva...In martie 2009 am vorbit cu patronul ca noi mai stam la lucru pana in august 2009. ne-a adus actele sa semnam ca noi mai lucram pana in 31 august 2009.
In aprilie am fost la sindicat sa ne interesam de drepturile noastre...iar patronu cand a aflat ca am fost la sindicat in 15 mai cand am venit de la munca am gasit in posta 2 plicuri ce scria ca avem 15 zile la disozitie sa parasim locuinta...atunci a inceput calvarul pt noi pt ca aveam cu noi si fetita fiind minora de 6 ani. TREBUIA SA PLECAM DACA NOI AM SEMNAT CONTRACTU DE LUCRU PANA IN 31 AUGUST 2009???? si nu aveam unde sa stam .. iar noi trebuia sa lucram in continuare ca sa nu aiba motiv sa ne dea afara de la lucru...apoi sa dus si ne-a taiat apa ...gazu ...si lumina ...sa ne oblige sa merem de acolo....si sa dam cheile de la apartament...nu ne-a mai dat bani pe 3 luni..MAI ..IUNIE ..SI IULIE.... caci dupa toate aceste ne-am dus iarasi la sindicat si ne-a facut somaj la amandoi pe motivul ca nu ne-a dat salarile pe 3 luni...intre timp ne-am intors in romania ..si in februarie 2010 ne-am dus sa dam cheile de la apartament ...ca patronu ne-a dat in judecata..si sa facut un proces civil...cum ca noi nu am platit chiria din 2008 ...plus ne cere 30 de euro pe zi din 1 iunie 2009..de ce nu am plecat ...din 2008 si pana in martie 2010 ce sa finalizat procesul sa adunat o suma de 9.791.82 de euro.
Dar acest proces sa facut in lipsa noastra si in lipsa unui avocat...
DE la sindicat ne-au luat toate statele de plata pe care le-am avut lunar din februarie 2007-aprilie 2009 si l-ea recalculat cu toate drepturile pe care le-am avut...si a iesit o suma destul de mare...pt ca noi am lucrat foarte mult ore extra... intre timp sa facut un proces de catre ministerul munci din MODENA sa obtinem banii de pe 3 luni de lucru ale mele si 3 luni ale sotului. si banii de T.F.R. ce ne-au ramas la patron ...in total e o suma de 12 mii de euro...am castigat procesul .... dar cand sa facut executia silita ...patronul a zis ca si noi trebuie sa ai dam banii de la apartament....si nu a vrut sa ne dea nici un leu...am lasat totul asa....acuma in aprilie ne-a trimis in romania catre tribunalul de maramures baia-mare o declaratie catre judecator ca sa recunoasca executia silita din italia cu apartamentu...si in valoarea banilor ce trebuie noi sa ai dam sa ne ia locuinta....
IN ANUL 2012 DECEMBRIE SORA MEA NE-A IMPRUMUTAT CU 25 DE MII DE EURO PE TERMEN LIMITA PANA IN 15 MAI 1013 ...am rams ca daca nu ai dam bani cedam toate bunurile noastre dupa data 15 mai 2013...acuma ea este proprietara casei mele si a bunurilor ce am acolo..
SE POATE FACE EXECUTARE SILITA DACA EA ESTE PROPRIETAR????pt ca noua ne-a trimis actele in 26 arilie..2013 ..cu drept de intampinare...
VA ROG FRUMOS SA IMI TRIMITETI RASPUNS....
CU STIMA MARIANA HALMAGI....
va rog sa trimiteti MAIL pt ca momentan sant in spania

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests