infracţiuni la regimul vamal (Legea 141/1997, Legea 86/2006)

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
maxi

infracţiuni la regimul vamal (Legea 141/1997, Legea 86/2006)

Post by maxi » 28 Apr 2013, 16:50

Buna ziua , ma numesc Florin B. si in data de 03.01.2011 am fost implicat intr-un eveniment neplacut , am ajutat o persoana (V.R.mai jos mentionata) ce a cumparat de la o alta persoana (C.C.) tigari de Ucraina , transportand cu masina mea personala in portbagaj aceste tigari dintr-un oras in altul in judet ( nu le-am adus peste vama ) am fost oprit ptr un control de pol. de frontiera , in urma caruia mi-au confiscat masina si si tigarile persoanei respective si am fost acuzat de complicitate . In urma judecatiilor ce au durat pana acuma m-am ales si fara masina si bun de plata . Intrebarea mea este ca daca tot trebuie sa platesc o parte din prejudiciu si cheltuieli de judecata , nu exista nici macar o cale de-ami recupera masina ? masina e din 2001 benzina si 351000 km , nu are valoare materiala doar pe plan moral fiind prima mea masina .
Din data de 18.01.2011 , dupa eveniment , am venit in Danemarca la munca si am fost doar 1data acasa in luna aprilie 2012 tocmai pentru a evita aceste anturaje .
Data inregistrarii 15.03.2012
Data ultimei modificari: 02.04.2013
Materie: Penal
Obiect: infracţiuni la regimul vamal (Legea 141/1997, Legea 86/2006) deţinere în afara antrepozitului fiscal şi contrabandă
Stadiu procesual: Fond
05.03.2013
Ora estimata: 10:00
Complet: C 6 P
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpata V.R. la 6 luni închisoare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 6 luni. Condamnă pe inculpatul B.F. la 1 an şi 4 luni închisoare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata termenului de încercare de 3 ani şi 4 luni. Condamnă pe inculpata C.C. la pedeapsa de 2 ani şi 3 luni închisoare. Revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 3 luni închisoare aplicată prin S.P. 150/21.06.2010 a Tribunalului Satu Mare. Dispune executarea în întregime a pedepsei de 3 luni închisoare la care se adaugă pedeapsa de 2 ani şi 3 luni închisoare aplicată în baza prezentei sentinţe, urmând ca inculpata să execute în final 2 ani şi 6 luni închisoare. Dispune confiscarea in temeiul articolului 118 alin.1. lit b). si alin.3 , de la inculpatul B.F. a autovehiculului cu nr. de înmatriculare SM -----. Dispune confiscarea de la inculpata C.C. a sumei de 8.250 lei (platiti de catre V.R. ). Dispune confiscarea de la inculpaţi în vederea distrugerii a cantităţii de 31.000 fire ţigarete cu timbru fiscal ucrainean, care au fost deja ridicate. Obligă pe cei trei inculpaţi în solidar să plătească părţii civile ANAF- DRAOV Cluj, suma de 18.613 lei, prejudiciu creat şi nerecuperat. Obligă pe inculpata V.R. la plata către stat a sumei de 500 lei cheltuieli judiciare. Obligă pe inculpatul B.F.la plata către stat a sumei de 600 lei cheltuieli judiciare. Obligă pe inculpata C.C. la plata către stat a sumei de 800 lei cheltuieli judiciare.
Document: 63/2013 05.03.2013
Are rost sa fac recurs la pedeapsa ? ramane vesnic pe cazier ?
Daca puteti , va rog sa ma ajutati cu o idee un sfat .
Va multumesc anticipat .
Cu stima si respect : Florin.B.

Leon Carmen

Re: infracţiuni la regimul vamal (Legea 141/1997, Legea 86/2

Post by Leon Carmen » 01 May 2013, 09:07

Pe durata termenului de incercare de 3 ani si 4 luni trebuie sa achitati impreuna cu ceilalti suma de 18.613 lei (in cote egale) in contul ANAF-ului - Cluj. Deasemenea trebuie sa achitati suma de 600 lei reprezentand cheltuieli judiciare, chitanta pe care o veti depune la Serv. Executari Penale din cadrul Judecatoriei (dupa ce veti fi instiintat in scris), toate acestea pentru reabilitarea dvs. Daca indepliniti toate aceste "sarcini" si nu mai faceti o noua infractiune, vi se va sterge cazierul. In recurs ati putea cere eventual reducerea pedepsei, precum si obligarea individuală a platii debitului si nu in solidar, deoarece raspunderea este personala.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests