divort SA si custodie copil minor

Post Reply
Monica SA

divort SA si custodie copil minor

Post by Monica SA » 26 Apr 2013, 20:01

Buna seara
locuiesc in Africa de Sud,casatorita de 6ani cu un cetatean SA.avem un copil minor de 4ani.Am fost abuzata fizic si mental ani de-a randul incat am ajuns la situatia ca nu mai port suporta .copilul creste cu probleme intr-un climat nesanatos.
Nu mai port suporta abuzurile de zi cu zi,nu va pot descrie in cuvinte apelativele si ce crunt am fost batuta de sotul meu.am chemat si politia dar din pacate nu am rezolvat nimic tb sa merg la tribunal sa depun plangere si sa cer restrictie.ceea ce cred ca ar fi inrautatit si mai mult situatia.a ajuns la un moment cand sotul meu mi-a pus cutitul in mana si mi-a spus sa ma sinucid.nu mai rezist pur si simplu si doresc sa divortez.
am inteles ca numai aici se poate.este o persoana extrem de abila sotul meu si va spun sincer mi-este teama de repercursiuni.se va razbuna si incerca sa imi puna restrictie sa ies din tara cu copilul .mi-a spus clar ca nu imi va permite.
nu stiu ce sa fac intrucat nu mai pot suporta sa stau sub acelasi acoperis cu cineva care ma abuzeaza aproape fiecare zi.imi doresc asa mult o vita nor ala pt copilul meu.
vom pierde casa unde locuim-rate neplatite de ani de zile sapt viitoare vom fi in tribunal
sotul meu are 60 ani a fost sechestrat pt neplata bancilor cu ani de zile in urma a fost reabilitat.nu mai are nimic nici macar un cent pe numele lui fiul lui din alta casatorie a vandut absolut toate bunurile lui .
eu nu lucrez am incercat tot felul de afaceri intrucat sunt o persoana muncitoare si creativa am 2universitati dar din pacate fiul meu a fost primul an extrem de bolnav cu reflux sever vomitand absolut fiecare masa.si acum are probleme ref la mancare,vorbire dar recupereaza.are nevoie de ft ,multa iubire si atentie.
nu stiu cum sa ies din situatia aceasta si nu mai doresc sa traiesc in frica.el bea nespus de mult fiecare zi aproape lipseste nopti intregi sau vine dimineata acasa.cand bea devine violent.
sunt complet infricosata ca nu pot iesi din aceasta situatie.
va rog in suflet poate ma puteti ajuta

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests