Retrocedare teren intravilan

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
Ro-Marius

Retrocedare teren intravilan

Post by Ro-Marius » 15 Apr 2013, 14:12

Buna ziua,
Vreau sa imi dati si mie niaste informatii in legatura cu o preoblema de retrocedare. Iata care e povestea:
Pe la inceputurile comunismului, (anii '60 din cate mi-a zis bunicul), s-au dat niste legi prin care se recalculau terenurile intravilane, drumurile dintre case (ulitele) prin care multi cetateni au trebuit sa-si mute gardurile pentru a reface retelele de drumuri gandite de comunisti.
Multi au fost afectati, oameni care a trebuit sa-si reduca granitele curtilor pentru a respecta aceste "norme". Printre ei a fost afectata si curtea bunicului, care a trebuit sa retraga gardul din spatele curtii cu vreo 5-6 m. El detine un act de proprietate de la tatal lui de prin '52 in care scrie ca, curtea este de 15 ari (banuiesc ca s-a masurat exact atunci). Dupa calculele noastre, mai avem decat vreo 12 ari.
Aici mentionez ca inainte de '60 exista un alt drum paralel cu asta nou. Deci, vecinii din spatele nostru, de pe linia cealalta de case au "impins gardul spre noi, iar vecini de pe linia noastra au retras gardurile.
Inca o precizare: Vecinul din spatele curtii lui bunicului, dincolo de strada, si-a facut casa chiar pe fostul drum.
Mai are bunicul vreo sansa sa recupereze terenul si sa se revina la vechiul drum? Este vreo lege care ma ajuta, in ciuda faptului ca vecinul cu pricina si-a construit casa acolo? Vecinul si-a construit gardul in timpul celui de-al doilea razboi, cand tara era in mare agitatie si nu i-a interzis nimeni.
Macar sa recuperez partial, prin "impingerea" gardului spre exterior cu 2.5-3 m.
Mentionez ca drumul e suficient de lat pentru a permite circulatia.
Daca am macar sanse minime, o sa revin cu alte detalii, cu o harta actuala si cu una pe care am apreciat-o eu ca ar fi fost asa in vechime.

Multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests