CUM SA PROCEDEZ?

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
Guest

CUM SA PROCEDEZ?

Post by Guest » 23 Mar 2013, 20:42

CUM SA PROCEDEZ? pe data de 19.02.2011 am fost implicat intr-un acident soldat cu victima.Stationam pe partea dreapta a unui drum plublic, la un moment dat fiind depasit de un autoturism, iar din sens invers un alt autoturism a intrat in bordura din dreapta sa si a ricosat in autoturismul meu.Initial, organele de politie au stabilit ca vinovat de producerea accidentului este autoturismul care a efectuat depasirea, spunindu-mi sa ma adresez asiguratorului sau pentru despagubiri.La sediul asiguratorului nici unul dintre cei doi conducatori auto( cel care a efectuat depasirea si cel care m-a lovit) nu si-au recunoscut vina. Cel care a efectuat depasirea(considerat initial ca vinovat) a efectuat o expertiza a accidentului in urma careia s-a stabilit ca nu este vinovat, fiind scos de sub urmarire penala. La randul sau, conducatorul auto care m-a lovit, a efectuat o contraexpertiza, care a avut aceleasi rezultate ca prima. Dosarul intocmit de catre politie si inaintat Parchetului de pe langa Judecatorie s-a finalizat prin rechizitoriul procurorului care arata ; ...punerea in miscare a actiunii penale si trimiterea in judecata a conducatorului auto...care m-a lovit...pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa conform art.184 alin. 2 si 4 C.pen.... M-am adresat asiguratorului celui care m-a lovit, (deschizand un dosar de daune) iar acesta mi-a solicitat doua documente(inafara celor de la politie) si anume: adresa de la politie din care sa rezulte vinovatia si copia politei de asigurare RCA a autoturismului care m-a lovit. De la politie mi se spune ca nu ei sunt cei care stabilesc vinovatia, iar cel care m-a lovit nu vrea sa-mi dea polita de asigurare. Nici la aceasta data (dupa 2 ani si o luna) nu am fost citat la vreun proces la judecatorie in acest caz. (am fost citat ca martor numai in procesul intentat de victima, conducatorului auto care m-a lovit, proces care taraganeaza exagerat de mult) . Spuneti-mi cum sa procedez, masina rugineste, sunt oprit pe toate drumurile si verificat, etc.,etc., sunt disperat, Si, ca totul sa fie ca in romane, la exact doi ani de zile de cand am fost implicat in alt accident, a mai dat unul peste mine, provocandu-mi alte avarii la masina,care imi creaza probleme cu asiguratorul sau legat de stricaciunile de la masina: de la care accident provin, nu se potriveste dinamica acidentului, in fine tot felul de motive. Ce ma invatati sa fac?

Leon Carmen

Re: CUM SA PROCEDEZ?

Post by Leon Carmen » 24 Mar 2013, 10:58

Tot ce va trebuie gasiti in dosarul de urmarire penala. Luati-o pe fir, interesati-va la politie la ce procuror a ajuns dosarul dvs., mergeti la procurorul de caz si vedeti in ce stadiu se afla dosarul dvs., daca l-a inaintat judecatoriei gasiti acolo (la dosar) o copie de pe Rezolutia prin care s-a dispus inceperea urmarii penale si copie a politei de asigurare. De ce ati asteptat 2 ani?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests