retrocedare teren in braila - prea tirziu sa depun cererea?

Curtea Europeana a Drepturilor Omului
Post Reply
callingcard

retrocedare teren in braila - prea tirziu sa depun cererea?

Post by callingcard » 22 Mar 2013, 20:26

In familie era o poveste care zicea ca bunicul a avut o casa imensa la Braila, care i-a fost expropriata de comunisti.
Pentru un motiv neclar, mama nu a depus niciodata o cerere de despagubiri ( sunt blocuri pe terenul ala, din ce am inteles ).
Am gasit alaltaieri ceva acte:

1. O copie dupa actul de v-c din 1946 ( copia facuta in 1962, timbrele au cazut de pe ea, dar contine numarul si data actului de vinzare din 1946! )
2. Un raspuns de la Consiliul Popular Judetean Braila, din 1968, 10 iunie, la care se raspunde reclamantului ( bunicul ) ca imobilul reclamat a fost trecut in proprietatea statului prin decretul 363/1963 privind expropierea unor imobile. ( asta e un original cu stampila ).
3. Un raspuns din 25 iunie 1968 de la acelasi Consiliu Popular , privind restituirea partii de imobil ce nu a fost demolata, prin care se spune ca imobilul este trecut in planul de sistematizare , si nu poate fi restituit fiindca e prevazut a i se da intrebuintarea pentru care a fost expropriat.
4. 1 certificat de grefa din 1946 ( asta are timbrele inca bine lipite ) in care scrie ca imobilul e liber de sarcini.


Nu stiu daca mama a facut vreo cerere de despagubiri pentru casa asta + teren.

Cam ce sa fac acum?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests