contestatie penalitati vamale

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
unnic

contestatie penalitati vamale

Post by unnic » 04 Mar 2013, 10:31

in data de 6 oct 2010 am fost oprit in trafic de serviciul investigari fraude si mi s au confiscat 1000 pachete tigari monte carlo , provenienta ucraina,dupa 6 luni cercetari,in luna nmai 2011 am achitatat suma de 9000 lei(echivalentul accizelor vamale) si dosarul s a incheiat cu amenda administrativa de 1000 lei,recent am primit executare si poprire conturi de la vama pe motiv ca nu am platit penalitatile aferente celor 6 luni de cercetare penala , adica pt timpul cand mi au fost retinute tigarile si pana la plata accizelor. intrucat nu am primit nici o instiintare de la vama, pe durata cercetarilor si abia la sfarsit ul cercetarilor mi s a adus la cunostinta prejudiciul total, vreau sa contest plata penalitatilor intrucat nu sunt eu de vina pt intarzierea cercetarilor si pt faptul ca vama nu mi a comunicat in mod direct.
vreau sa stiu pe ce temei pot contesta plata penalitatilor
multumesc

Natural

Re: contestatie penalitati vamale

Post by Natural » 28 May 2013, 17:03

Aceeasi problema am si eu...

Radu269

Re: contestatie penalitati vamale

Post by Radu269 » 28 May 2013, 17:57

Se pare ca nici un avocat nu vrea sa se bata cu statul... Aceste penalizari sunt abuzive. Cum poate cineva sa-mi ceara penalitati daca nu am un act de plata primit din partea lor??? Sau cum este orcice factura pe lumea asta... Promesti factura pe data de 1 si ai termen sa spunem pana in 15 sa o platest... Daca nu o platesti, platesti penalizari... Se pare ca statu asa fura de la populatie, distruge famiili, copii ajung la casa de copii si asa mai departe.... Rusine. Dupa ce te imprumuti si vinzi tot din casa mai vin zi penalitati... De unde????? Iar apoi de unde sa mai platesti si un avocat??? Nici o institutie nu poate sa te lanureasca... Asa birocratie ca in 2013 nu am mai vazut... O tara plina de abuzuri si corupti... Nu mai pot traii...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests