streasina, apa de ploaie

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
andrei24

streasina, apa de ploaie

Post by andrei24 » 04 Feb 2013, 17:56

Am fost actionat in judecata de vecin si se spune asa in citatie: streasina se afla pe terenul lui, apa de la streasina ajunge in curtea lui la ploi puternice, lipsa parazapezi la casa.


Linia de granita o constituie peretele casei mele, streasina iesind circa 30-40 de cm. Toate jgeaburile sunt facute in asa fel ca apa adunata sa ajunga in curtea mea.
Casa este construita de 60 de ani, de 60 de ani avand aceiasi streasina si jbeaburile (inlocuite cele vechi acum 10 ani) aceiasi pozitie si scurgere.


El cere: retragerea streasinei pana la limita granita (adica peretele casei mele), apa sa nu mai ajunga in curtea lui (nici acum nu ajunge) si montarea de parazapezi (din astea nu am pe casa).


Am voie sa am streasina cu 30-40 de cm fata de limita de granita?
Ce poate castiga cu acest proces?


Va multumesc!



PS.: cat de adevarata e vorba aia: traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! Va doresc sa nu aveti parte de asa vecini!

Guest

Re: streasina, apa de ploaie

Post by Guest » 05 Feb 2013, 18:46

Are dreptate vecinul tau. Atat in noul cod civil(Art. 611.) cat si in vechiul cod civil ( Art. 615.), proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incat apele din ploi sa se scurga pe terenul sau.

Trebuia sa te intelegi amiabil cu el si sa-ti montezi parazapezi si burlane mai mari, ca sa nu mai dai apa la el nici atunci cand ploua torential.

Legat de streasina...tu n-ai auzit de proprietate privata? Cum sa-ti faci streasina deasupra curtii lui? Conform legii, nici macar ramurile sau radacinile copacilor n-au voie sa treaca de gard.

Ce poate castiga in acest proces? simplu...va trebui sa-ti tai streasina, in dreptul peretelui, asa cum au toate casele inghesuite pe linia de hotar. Eventual, va trebui sa-ti refaci acoperisul intr-o singura apa, cu partea inalta spre vecin si partea joasa spre tine, ca apa sa nu mai curga deloc spre el, daca nu vrei sa folosesti parazapezi si jgeaburi mai mari.

johei

Re: streasina, apa de ploaie

Post by johei » 06 Feb 2013, 15:45

Asa e, insa mai exista si o chestei numita servitute!
si care poate fi dobandita prin uzucapiune...

Cauta un avocat, ca singur nu te descurci... sau te intelegi cu vecinul, care ar fi de fapt cea mai buna solutie! Si mai ieftina. Pentur toti!

Guest

Re: streasina, apa de ploaie

Post by Guest » 06 Feb 2013, 17:34

Vizitator wrote:Are dreptate vecinul tau. Atat in noul cod civil(Art. 611.) cat si in vechiul cod civil ( Art. 615.), proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incat apele din ploi sa se scurga pe terenul sau.

Trebuia sa te intelegi amiabil cu el si sa-ti montezi parazapezi si burlane mai mari, ca sa nu mai dai apa la el nici atunci cand ploua torential.

Legat de streasina...tu n-ai auzit de proprietate privata? Cum sa-ti faci streasina deasupra curtii lui? Conform legii, nici macar ramurile sau radacinile copacilor n-au voie sa treaca de gard.

Ce poate castiga in acest proces? simplu...va trebui sa-ti tai streasina, in dreptul peretelui, asa cum au toate casele inghesuite pe linia de hotar. Eventual, va trebui sa-ti refaci acoperisul intr-o singura apa, cu partea inalta spre vecin si partea joasa spre tine, ca apa sa nu mai curga deloc spre el, daca nu vrei sa folosesti parazapezi si jgeaburi mai mari.


casa e veche... e facuta de bunicii mei ... in tot satul sunt astfel de cazuri (chiar si la casa lui streasina e in curtea vecinului sau)
jgeaburile sunt dintre cele mai mari, nu stiu ce sa zic, dar cred ca numa la o mare rupere de nori nu ar face fata... apa din jgeab e preluata de burlane care duc apa in curtea mea.


problema e ca cu acest om nu ma pot intelege amiabil

Guest

Re: streasina, apa de ploaie

Post by Guest » 06 Feb 2013, 17:37

johei wrote:Asa e, insa mai exista si o chestei numita servitute!
si care poate fi dobandita prin uzucapiune...

Cauta un avocat, ca singur nu te descurci... sau te intelegi cu vecinul, care ar fi de fapt cea mai buna solutie! Si mai ieftina. Pentur toti!

multumesc ... o sa-i spun avocatului de servitute si uzucapiune.

PopaIon

Re: streasina, apa de ploaie

Post by PopaIon » 01 Jul 2014, 07:46

Buna ziua.

Sunt in situatia de reclamat pe tema aceasta.
In cat timp trebuie rezolvata problema cu jgheabul? E un pic problema de bani.

PopaIon

Re: streasina, apa de ploaie

Post by PopaIon » 01 Jul 2014, 07:48

Inca nu m-a actionat in judecata, dar urmeaza reclamatia la primarie.

kov

Re: streasina, apa de ploaie

Post by kov » 10 Oct 2017, 10:05

buna ziua,si eu am un caz similar vecina mea are casa batrineasca construita inainte sa vin eu pe limita de hotar ,bineinteles cu streasina la mine pe proprietate...are pretentie la cei 60 cm pina la streasina ca aste al ei si sa isi traga teava de apa pe linga casa la mine in curte...nu am lasat-o si a iesit scandal...intrebare are dreptul la cei 60 cm ..eu i-am spus ca o las sa isi repare la casa de la mine ,dar nu teava...multumesc

Rusu Florin

Re: streasina, apa de ploaie

Post by Rusu Florin » 17 Jul 2021, 23:52

Legea cu stresina si cu limita de hotar este de prin 1860..voua v ar placea sa va curga apa vecinilor in curte la dumneavoastra, sau sa fie stesina la dumneavoastra in curte? Ce ar fi sa ne drenam toti apa unul in curtea celuilalt si sa facem casele pe limita de hotar..cand construiesti ceva gandeste te de 1000 de ori sa nu deranjezi pe nimeni, fa constructia pe terenul tau si lasa minim 1 m de la stresina, chiar daca esti in pustietate, nu stii cine ar putea cumpara terenul de langa si te trezesti ca trebuie sa iti demolezi casa..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 40 guests