Respingere dosar dauna , asigurare ipoteca

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
madeureka

Respingere dosar dauna , asigurare ipoteca

Post by madeureka » 18 Jan 2013, 22:37

Buna ziua, va rog daca se poate sa primesc un raspuns, un sfat sau ceva legat de marea mea problema.
IN vara lui 2012 am depus un dosar de dauna la ASTRA asigurari, am o asigurare ipotecara care asigura ori ce fel de dauna nu una standard, cei de la asigurari au inceput de la depunerea dosarului sa incerce smecherii ca de exemplu in teancul de hartii de semnat se aflau si documente in care eram de acord cu constatarea la fata locului a daunei, si bineintele nesimtirea crasa si comportamentul dusmanos al agentului din prima secunda plus indemnuri ca nu are rost sa pun dosarul ca nu primesc nimic(am martori), in fine am depus dosarul si apoi 2 saptamani am sunat la fiecare 2 zile sa vine cineva sa faca constatarea, cu chiu cu vai a venit cineva si a facut 2-3 poze, cu daunele casei- daune de nivel structural -. dupa aceste poze totul sa linistit 2 luni de zile- am solicitat informatii si sa imi spuna dece nu este dosarul COMPLETAT- deci dosarul nu a fost finalizat de la centru pentru a fi trimis la bucuresti- ei au spus ca nu au primit actele de la primarie care trebuiau sa confirme daca este o zona de alunecari de teren- primaria a trimis raspuns sub 30 zile dar agentul de dauna spunea a nu are nici un raspuns, dup 2 luni aduc de la primarie eu personal raspunsul in botul agentului de dauna si implicit dovada ca el a primit-o pe 3 cai- fax, email, scrisoare. cu 1.5 luni in urma. Dupa 1 luna dupa mari insistente ai au trimis la mine acasa pe cei de ISU sa confirme daca este zona de alunecari de teren- total stupid pentru ca dauna mea este cu totul alceva si nu are legatura cu alunecari de teren. dupa inca o luna am primit raspuns de la ei ca dauna din dosar NU SE CONFIRMA. Am incercat sa discut cu ei s i nu am rezolvat nimic dau de un simplu call center care NU POATE SA IMI FACA NIMIC.
Am sunat la cei de la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor si din start fara sa asculte ce am de zis, dupa ce a auzit de astra din start eu sunt vinovatul si sunt trimis sa recitesc contractul. Ce pot sa fac ?

Corina Ciupagea

Re: Respingere dosar dauna , asigurare ipoteca

Post by Corina Ciupagea » 20 Mar 2013, 12:33

Buna ziua,

Din informatiile furnizate de dumneavoastra in mesaj, nu reiese ce eveniment a avut loc si daca acesta a fost asigurat prin polita de asigurare (sa verificati sectiunea cu excluderi din conditiile de asigurare). Daca aveti convingerea ca polita de asigurare acopera si evenimentul respectiv, singura modalitate de a obtine de la societatea de asigurari suma necesara pentru repararea imobilului, este actionarea in judecata a societatii de asigurare. In cadrul dosarului de instanta se va efectua o expertiza judiciara, dar onorariul expertului va trebui achitat de dumneavoastra.

Va stau la dispozitie pentru mai multe detalii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests