RCA-OMNIASIG

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
1990

RCA-OMNIASIG

Post by 1990 » 11 Jan 2013, 14:47

Am avut un accident cui masina-o lovire din spate-vinovatul avea RCA la OMNIASIG.Am fost la inspectorul de daune si acolo s-a intocmit constatarea de accident si mi s-a bagat sub nas o hirtie cu o ofreta de despagubire, cu care eu nu am fost de acord,dar am semnat ca am primit-o(e vb de ofrera)!Am fost cu dosarul de dauna la un service partener OMNIASIG,am fost introdus in platforma,OMNIASIG raspunde cu un defiz de lucrare de aproximativ 5000 lei.La citeva zile de la acest lucru OMNIAGIG vireaza intr-un cont(nu al meu personal-pt.ca am refuzat sa-l dau atunci cind mi l-au cerut)suma din ofertta de aprox.1000 lei.Acesti bani nu i-am ridicat ,si nu ii voi ridica pt ca miroase a teapa!!!De aici incepe calvarul cu OMNIASIG:mail-uri la care nu raspunde mineni ,telefoane la care daca raspunde cineva ma indeamna sa ridic banii de la banca,sa-i duc la service( cu titlu de avans- cu toate ca nu vor sa dea ceva scris ca acei bani reprezinta un avans) sa-mi repar masina si apoi service-ul sa ia banii de la OMNIASIG(e vb de diferenta de bani).Teoretic este foarte bine ,dar practic nu se poate!!!Nu se poate lucra in platforma OMNIASIG,service-ul nu are garantia ca Omniasig va deconta lucrarea,la fel si eu,atunci cind incepi sa intrebi de cetalii tehnice secretarele sunt depasite,nu te transfera catre inspectorul lichidator sa vb cu el despre dificultatile intimpinate!Cred ca solutia se indreapta catre a-mi face masina cu banii de la service sau banii mei(de care momentan nu dispun)si apoi sa merg cu dosarul la OMNIASIG pt decontare,dar lucrul asta nu l-am discutat cu service-ul sa vad daca merge!!!Poate cineva sa-mi dea un sfat in legatura cu aceasta problema?Sigur mai sunt persoane care au patit acest lucru cu NENOROCITII astia!!!

Luna2410

Re: RCA-OMNIASIG

Post by Luna2410 » 23 Jan 2013, 19:14

Sunt in aceeasi situatie cu astia de la Omniasig.. cel care m-a lovit are RCA la Omniasig.. La fel am primit si eu o oferta de bani.. o suma mult prea mica pentru paguba de la masina.. si nu am acceptat..ca nu vreau sa-mi repar singura masina.. ci vreau prin service.. doar ca ei cica nu mai practica asta.. si chiar daca service ul va repara masina..banii de la omniasig ar trece intai pe la mine..si apoi eu sa ii duc la service.. O mare porcarie... eu am avut accidentul imediat dupa craciun pe 26 dec.. si cum zilele alea nu s-a lucrat am stat si am asteptat.. am incarcat dosarul pe 3 ian 2013 la service pe platforma omniasig.. si de atunci am stat..si nicio veste.. constatorul nu stia nimic.. pana cand au sunat cei la service.. daca mai este vreo noutate despre faimosul dosar.. am reusit sa vorbesc intr-un final cu lichidatorul astazi care mi-a zis ca mi s-a respins dosarul si m-au gasit pe mine vinovata.. desi cel care m-a lovit a intrat apoi intr-un gard.. si a platit pagubele pe loc..sa nu fie 3 persoane in amiabila sa ne incurcam si mai mult.. si si-a recunoscut vina de fata cu politia..care ne-a sfatuit sa facem amibila.. Dupa ce mi-au dat faimoasa veste ca mi-au respins dosarul am trimis mail la lichidator sa faca o reevaluare a dosarului.. macar sa-mi dea o paguba comuna... deoarece reparatia masinii e mare.. in jur de 2500 eur.. masina mea a fot luata pe platforma.. din cate am mai vorbit si cu alte persoane.. nu prea trebuie sa-mi fac sperante ca o sa vad vreun ban de la ei.. din moment ce mi-au refuzat dosarul.. astept sa vedem..poate poate.. mai primesc ceva.. acum imi pare rau ca nu am luat banii ( 1000 eur..ca atat mi-au oferit).. dar nu aveam de unde sa stiu ca se ajunge la asta.. oricum daca nu incercam eu sa dau de lichidator.. nu stiu cand si daca ma anunta si pe mine cineva ca mi s-a respins dosarul.. si mi-e mi-au zis la inceput ca sa iau banii sa repar masina si sa ma duc cu acte care sa dovedeasca ca reparatia costa mai mult sa imi dea astia de la omniasig diferenta de bani.. dar o data banii luati din cont.. alti bani ei nu o sa mai trimita.. eu probabil o sa ii dau in judecata, ce astia de la omniasivg si pe cel care m-a lovit.. care cum m-a lovit.. depasit coloana de masini..ca nu a vazut ce e in fata ca vorbea la telefon.. si masina mea era luata abia de 2 luni.. dar nu o masina noua..si o masina mai veche pentru care nu puteam face Casco.. dar si in cazul in care aveam casco.. daca o reparam pe casco.. apoi tot eu plateam mai mult cand imi refaceam asigurarea.. dar macar imi reparam masina.. asa..masina mea va sta mult si bine la service..pentru ca nu dispun de aceasta suma de bani acum sa imi fac masina.. si procesul ( din spusele unei alte persoane patite) va tine ani buni.. oricum mai am un proces sa-mi recuperez faimoasa taxa de 1000 de eur..ca atat m-a costat si aia.. si uite asa cum tu nu ai nicio vina.. asigurarile fac in asa fel incat sa iasa ele bine.. si eu sa raman si fara masina si cu o gaura in buzunar..

Poate ai mai mult noroc ca mine.. eu astept macar o culpa comuna..sa-mi iau jumate de bani..sau chiar si banii care mi i-au oferit prima data..ca acum atre rau imi pare ca nu i-am luat atunci.. si luam piese la mana a doua si acum aveam masina.. dehhh

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests