Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Discutii privind profesia de Avocat. Organizare. Fiscalitate.
TD1

Post by TD1 » 20 Sep 2005, 22:40

Cand am inceput sa va citesc ideile aveam multe de spus , cand am terminat de citit nu mai am nimic de adaugat, toti aveti dreptate mai putin domnisoara Minodora sau nu mai stiu cum.
Salut sloganul
"Stai sa iau def-ul si va arat eu voua!"

minodora

Post by minodora » 21 Sep 2005, 12:01

Daca nu ti s-a intamplat tie, nu inseamna ca eu nu am dreptate. :lol:

attorneyatlaw

Re: Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Post by attorneyatlaw » 21 Sep 2005, 12:21

jus2001 wrote:. Prietenii imi spun sa am rabdare, sa stau prin instanta, dar ce sa fac acolo toata ziua daca nu am treaba?[/i]
sa ii asculti pe altii, sa furi de la ei informatii despre cum "se face" si sa notezi spre aducere aminte cum "nu se face"

rudareanu

Post by rudareanu » 02 Mar 2006, 01:22

sunt in al doilea an de avocatura si nu ma pot plange :)
in primele 3 luni am fost tentat sa renunt la profesie fiindca lumea habar nu are ca existi, nu are incredere si tot felul de chestii naspa.
am totusi un sprijin substantial din partea maestrului, si anume ca ma indruma si imi da mana libera. acum am clientela proprie si asta ma motiveaza, mai ales financiar.
incerc sa ma feresc cat pot de civil, pentru ca intr-un judet mic nu prea sunt bani pentru asa ceva.
totusi, am reusit sa invat sa descalcesc o uzucapiune, sa ma lamuresc cum e cu cartile funciare(asa e in Banat).
totusi prefer penalul, pentru ca atunci cand pe om il arde pielea, va veni si cu bani mai multi.
am solutii bune si onorarii la fel de bune. castig cat nu castiga unii avocati definitivi, ma cam rup in doua pentru chestia asta, dar se merita.
Bafta la toata lumea!
Salntare

Star7

Re: Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Post by Star7 » 27 Dec 2012, 21:16

Pentru mine specializarea aceasta la inceput de drum este foarte dificila , maii ales ca trb sa astepti o perioada lunga de timp in care esti indrumat unde uneori statutul financiar nu te multumeste.

kestor

Re: Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Post by kestor » 26 Aug 2014, 11:59

Chiar am avut ocazia destul de recent, sa discut cu sotul unui avocat din cluj, despre cat de bine i merge sotiei, clientii pe care ii reprezinta juridic, ea ofera si consultanta si consiliere si mi a zis ca e destul de satisfacatoare treaba. Cred ca tine mult si de regiunea tarii de unde avocatul provine...

Silviu

Re: Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Post by Silviu » 26 Aug 2014, 18:29

Ba nu de unde provine, ci unde isi desfasoara activitatea. E niste diferente acolosa...

kestor

Re: Pentru avocatii stagiari - cum va merge fratilor???

Post by kestor » 28 Aug 2014, 11:22

Da, gresala mea, nu conteaza zona de unde provine.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests