Refuz plata la CARPATICA

Asigurari de bunuri si persoane
Post Reply
Robert Raduca

Refuz plata la CARPATICA

Post by Robert Raduca » 29 Oct 2012, 19:07

Eveniment: Circuland regulamentar pe drumul cu prioritate am fost lovit in roata din fata dreapta si proiectat intr-un gard de beton de catre un auto asigurat CARPATICA. Deoarece in urma impactului cu gardul de beton am spart parbrizul cu capul am sunat la 112 ptr salvare. La locul accidentului s-a deplasat un echipaj al politiei rutiere si unul al SMURDULUI. Dupa acordarea primului ajutor am decis sa nu merg la spital si sa fac o constatare amiabila (asta si la indrumarea polititiei). La 2 zile ne-am prezentat la sediul Carpatica de constatare, s-au facut toate pozele, s-a deschis dosarul si mi-au spus sa astept sa fiu contactat! La 5 zile m-am deplasat la sucursala din BD Unirii cu un deviz si poze facute de un service auto (valoarea devizului a fost 19.200 lei). Mi-au spus ca foarte bine am facut, sa astept sa se solutioneze dosarul. Am sunat saptamanal la ei timp de 4 saptamani, raspunsul era acelasi: ca voi fi contactat, bineineteles ca nu m-au contactat, am decis sa ma duc la ei la Unirii! Dosarul era solutionat se aprobase suma de 5400 ron! Ei imi aprobasera doar reparatia daunelor provocate in urma impactului cu celalalt autoturism, lovitura cu gardul nu era pusa in calcul! Am cerut explicatii si mi s-a spus sa fac o cerere de reanalizare a dosarului! Am fost cu 2 martori care au dat declaratii despre cum s-a intamplat accidentul. A venit si soferul implicat, a dat si el o declaratie in care si-a recunoscut vina!

SURPRIZA vine la 2 saptamani in momentul in care primesc raspuns scris de la CARPATICA:
"Dosarul in speta se respinge de la plata conform raportului de expertiza tehnica extrajudiciara,astel: Configuratia, forma si pozitionarea avariilor autovehiculelor X si Y, nu confirma probabilitatea unui contact mecanic"

Adica Carpatica merge pe sloganul: Iei ce iti dam noi sau nu iei nimic!

Rog pe cei care ma pot ajuta sa o faca la mailul robert.onis@yahoo.com

Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests