interes

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
terestefan

interes

Post by terestefan » 08 Oct 2012, 13:24

am cumparat un imobil la mansarda si as dori de a stii daca am dreptul la parti comune imobilul fiind prevazut cu 2 nivele si 3 apart. dar constructorul a mai facut 2 apartamente unul la demisol si al meu la mansarda locuri de parcare nu sunt doar 3, si de aici problema cu partile comune.

adrianna

Re: interes

Post by adrianna » 15 Oct 2012, 09:54

Pai de ce ne intrebi pe noi? Constructorul are un contract cu ceilalti proprietari si cu siguranta in acel contract este specificat daca vecinii cedeaza niste procente din cotele lor la partile comune. Nu in ultimul rand, cand se vinde un apartament, se mentioneaza daca sa vinde impreuna cu cote din partile comune ale imobilului. Tu ai citit contractul tau?

Seb

Re: interes

Post by Seb » 19 Nov 2012, 11:43

A se vedea Legea 114/1996 ( nu stiu sa indic vreun articol),care reglementeaza situatia coproprietatii fortate asupra partilor si dotarilor comune din cladirile cu mai multe apartamente avand proprietari diferiti. Din aceasta lege din cate stiu eu rezulta ca terenul pe care se afla constructia, curtile interioare, gradinile, zidurile exterioare, casele scarilor, spalatoriile, uscatoriile, etc se gasesc in stare de indiviziune intre titularii apartamentelor componente ale constructiei. Astfel fiecare titular de apartament are un drept exclusiv asupra acestora fiind obligat sa suporte cheltuielile de folosinta, indiferend daca le foloseste sau nu. Deci cu alte cuvinte, parcarile, insa cu conditia ca acestea sa apartina de cladirea in care locuiti si deci sa apartina proprietatii comune fortate, pot fi folosite atat de dumneavoastra cat si de vecinii dvs. in mod egal.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests